Mandalina Cinsleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mandalina Cinsleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina cinsleri, mandalina ülkemizde de yetişen turunçgillerdendir. Turuncu ve sarı renktedir. Ilıman iklimin hâkim olduğu her yerde rahatlıkla yetişir. En fazla tüketilen turunçgil türüdür. Birçok mandalina cinsi vardır. Bunlar:

W. Murcott, Son yılların ve bundan sonraki 10 yılın en önemli çeşididir. Birçok ihracatçı tarafından çok beğenilir ve tercih edilir. w. Murcott, pürüzsüz kabuğu, parlak koyu turuncu cilt rengi, bal gibi şekerli tadı ve eşsiz aromasıyla tüketicilerin hem gözüne hem de damağına hitap ediyor. Kabuğu kolay soyulur. Meyve ağırlığı yaklaşık 120'gramdır. Çok geç gelişiyor. Ocak-Şubat ayları arasında hasat edilir.

Nova, Meyve kabuğu pürüzlü ve kalındır. Dilimleri kolaylıkla ayrılır. Sulu ve yemesi keyifli bir mandalinadır. Meyve ağırlığı ortalama 170 gramdır. Kasım ayında hasata başlanır.

Sunburst, İngilizcede "Güneş patlaması" anlamına gelmektedir. Bunun nedeni kabuğunun kırmızı ve pürüzsüz olmasıdır. Rusya ve Orta Doğu pazarlarında tercih edilir. Tadı ekşimtrak ve aroması çok keskindir. Çekirdek sayısı 10-20 arasında değişir. Aralık ayında hasat edilir. Meyve ağırlığı 100 gramdır.

Orlando, Rengi soluk turuncudur. Sıkı ve yağlı bir kabuğa sahiptir. Bol çekirdekli bir mandalinadır. Kabuğunun soyulması kolay değildir ve çok suludur.

Fremont, Meyve kabuğu parlaktır. Rengi koyu kırmızıdır. Kendi yumuşak ama kabuğu kolay soyulmaz. Ağaç üzerinde kalitesini kaybetmeden aylarca kalabilir. Sağlam yapılı bir meyvedir. Ocak ve Şubat aylarında hasadı yapılır. Ağırlığı 100 gramdır.

Satsuma, Rize mandalinası olarak geçer. Kolay soyulur ve yenmesi keyiflidir. Kabuğu koyu turuncudur. Ekim ayı ortalarında hasat yapılır. Aralık ayına kadar hasata sunulur. Ağaç üzerinde fazla kalırsa kabukta putlaşma oluşur. Ağırlığı 100 gramdır.

Ortanıque, Oldukça suludur. Ağırlığı 70 gramdır. Ağaçları oldukça verimlidir. Ağaç üzerinde uzunca kalsa bile kalitesini kaybetmez. Geç sezonda hasat edilir. Kabuğu çok pürüzlü değildir. Kabuk rengi açık turuncudur.

Mandalina Cinsleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mandalina Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Satsuma Mandalina Türleri ve Özellikleri

Satsuma Mandalina Türleri ve Özellikleri

Mandalina Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

1 Mandalina Kaç Kalori?

1 Mandalina Kaç Kalori?