Okitsu Mandalina Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Okitsu Mandalina Türleri ve Özellikleri

Okitsu mandalina, Japon mandalinası olarak bilinir. Japonya'da en yaygın ikinci mandalina türüdür. Miyagawa satsuma çeşidinden melezleme yapılarak üretilmiştir. Kabuğu rahat soyulabilen, şekerli ve çekirdeksiz bir mandalina türüdür. Ağaçlarının güçlü bir yapısı vardır. Dallarında dikenler mevcuttur. Satsuma grubu içinde dikenlere sahip tek mandalinadır. Okitsu mandalina oldukça büyük ve yassı bir yapıya sahiptir. Meyvenin olgunlaşma zamanı Eylül Ekim aylarıdır. Olgunlaştıktan sonra ağaçta fazla kalmaz. Ülkemiz için yeni çeşitlerden biri olan okitsu mandalina, 1996 yılında itibaren Doğu Akdeniz yaygınlık göstermeye başlamıştır. Depolama ve taşımaya elverişlidir. Olgunluk döneminde meyve suyu miktarı %40 civarındadır. Ülkemizde adaptasyon çalışmaları henüz tamamlanmayan okitsu mandalina, İspanya, Arjantin ve Uruguay'da popüler hale gelmeye başlamıştır.

Okitsu mandalina yetiştirme

Okitsu mandalinanın dikim aralığı 5x5 metredir. Toprak hazırlığı yapılırken dikilecek toprağın tesviyesi yapılmalıdır. Topraktaki pulluk tabanı denilen sert tabakanın kaldırılması gereklidir. Bahçe içinde mutlaka temiz su kaynağı ve bitkileri soğuk rüzgârlardan korumak için rüzgâr kıranlar olmalıdır. Etrafını yabancı otlardan uzak tutmak için turunçgillere özel yabancı ot ilacı kullanılmalıdır. Ağaçların veriminin artması, dengeli ve kuvvetli olması için budama mutlaka yapılmalıdır. Budamada kuru ve birbiri üstüne binmiş dallar, obur dallar kesilmelidir. Budama aynı zamanda hasatta da kolaylık sağlar. Bu işlemler Şubat - Mart aylarında yapılabilir. Sulama yapılırken hava koşulları dikkate alınır. Okitsu mandalina ve diğer mandalina türleri, portakal ve limon kadar su istemezler. En çok sulamanın yapıldığı zaman Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kullanılan sularda klor ve sodyum gibi elementler çok az bulunmalıdır. Sulama Ekim - Kasım ayına kadar devam eder. Sulama suyunun yetersiz olduğu yerlerde damla ve yağmurlama sulama teknikleri de kullanılmaktadır. Gübreleme yapılmadan önce mutlaka Uzman bir kişi tarafından toprak analizinin yapılması gereklidir.

Okitsu mandalina kullanıldığı yerler

Mandalinaların uçucu yağlarının kullanıldığı yerler vardır. Bunlar kozmetikte, cilt bakım ürünlerinde, parfümlerde, ilaç sanayinde ve pasta tatlı yapımında tatlandırıcı ya da esans olarak kullanılmaktadır.

Okitsu Mandalina Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mandalina Kaç Kalori?

Mandalina Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeşil Mandalina Türleri ve Özellikleri

Yeşil Mandalina Türleri ve Özellikleri

1 Mandalina Kaç Kalori?

1 Mandalina Kaç Kalori?

Mandalina Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Türleri ve Özellikleri

Mandalina Türleri ve Özellikleri