Mandalina Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mandalina Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina tatlısı, Mandalina ile yapılan kış tatlılarından birisidir. Mandalina kış meyveleri içerisinde çocuklarımızın ve bizlerin severek yediği içeriğinde bol bol C vitamini olan ekşi ya da tatlı tatları olan bir meyvedir. Hafif bir tatlı oluşu ve evde de çok rahat yapılacak olan bu tatlı lezzetiyle ve görüntüsüyle göz dolduruyor. Ekstra bir malzeme alınmadan evdeki malzemelerle çok rahat yapılacak olan bu tatlı çok kolay olması ile ayrıca ev hanımlarının tercihleri içerisindedir.

Mandalina tatlısı malzemeleri
  • 10 adet mandalina,
  • 2 su bardağı kadar şeker,
  • 6 adet bayat somun ekmek,
Sosu için malzemeler
  • Krem peynir ya da labne peynir (200 gram)
  • Pudra şekeri,
  • Ortalama iki avuç kadar dövülmüş ceviz ve fındık,
Mandalina tatlısı, için gereken malzemeleri sizlerle paylaştıktan sonra ailenize, misafirlerinize afiyetle yedirebileceğiniz bu tatlı herkesin çok sevdiği mandalina meyvesini farklı şekilde tüketebilmenin bir yoludur. Tatlılar içerisinde en hafif tatlılardandır.

Mandalina Tatlısı Nasıl Yapılır?

Hazırladığımız mandalinaları meyve sıkacakları ile suyunu sıkarak hazırlarız ya da elde sıkma aletlerini de kullanabilirsiniz. Sıra geldi bayat ekmeklerimize, ekmeklerin köşeleri kesilerek kalan yerinden ister dikdörtgen isterseniz de üçgen şekiller çıkartabilirsiniz. Eğer elinizde yeteri kadar bayat ekmek yoksa ekmekleri sertleştirebilmek için önceden ısınmış fırın içerisinde 5-10 dakika kadar kurutulabilir. Daha sonra ayarladığımız bir tencereye mandalina suyu ilave edilir. İçerisine şekerimizi ilave ederek kaynatılmaya başlanır. Kaynama işlemi olduktan sonra hazırladığımız karışım her ekmek diliminin üzerine bir kaşık yardımı ya da fırça yardımıyla sürülür. Karışımın sürülme işlemi biten bayat ekmekler soğuması için buzdolabına konulur. Sos malzemeleri olan labne peynir ve pudra şekeri çırpılarak hazır hale getirilir. Soğumaya bıraktığımız bayat ekmek dolaptan çıkarıldıktan sonra üzerlerine sos olarak hazırladığımız krema kıvamındaki lezzetli olan sosu 1-1,5 parmak kalınlığında her bayat ekmeğin üzerine sürülür bütün parçalara uygulandıktan sonra dövülmüş ceviz ve fındıklar bütün parçaların üzerine serpiştirilir. Mandalina tatlımız, artık hazırdır. Şimdiden afiyetler olsun. Unutmayın belki mandalinayı ya da suyunu sevmeyen kişilere içeriğindeki vitaminleri bu tatlı aracılığıyla almasını sağlayabilirsiniz.

Mandalina Tatlısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mandalina Kaç Kalori?

Mandalina Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kabuklu Mandalina Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kabuklu Mandalina Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Çeşitleri Nelerdir?

Mandalina Çeşitleri Nelerdir?

Mandalina Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Reçeli Tarifi ve Malzemeleri