Mandalina Kabuğu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mandalina Kabuğu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina kabuğu çayı, Trunçgiller familyasına ait olan mandalinanın Çin kökenli bir meyve olduğu düşünülmektedir. Yapraklarını dökmeden muhafaza eden nadir kış meyvelerinden biridir. Owari, Clementine, Tangor, Satsuma bilindik mandalina çeşitlerindendir. Kışın toplanır. Seralarda üretilen bir meyve olduğu için neredeyse tüm yıl boyunca bulunabilir. Tatlı, dondurma, kek, şekerleme gibi daha pek çok alanda kullanılan bir meyvedir. Bunların haricinde kozmetik ve parfüm sektöründe, şampuan, sabun içeriklerinde yaygın şekilde kullanılır.

Karbonhidrat bakımından zengin içeriğe sahip olan mandalina, lif, protein, C ve E vitaminleri bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Meyvesi kadar kabukları da sağlık açısından faydalıdır. Mandalina kabukları genellikle çay yapılarak kullanılır. Ayrıca çiğ kabuk cilde uygulandığında nemlendirici, rahatlatıcı ve temizleyici etki sağlar.

Mandalina kabuğu çayı nasıl hazırlanır?

1 su bardağı mandalina kabuğu çayı yapmak için, 2 tane mandalina kabuğu yeterli olur. Mandalina kabukları elle ya da bıçakla ufak ufak doğranır. 1,5 su bardağı su cezveye alınarak kaynatılır. Su kaynatıldıktan sonra içine doğranan mandalina kabukları eklenir ve 5 dakika kadar daha kaynatılır. 10 dakika demlendikten sonra isteğe bağlı olarak içine tarçın ya da zencefil eklenerek içilebilir. Tadı acı olursa bir miktar balla tatlandırılabilir. Gün içinde 2 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Mandalina kabuğu çayı faydaları nelerdir?
  • Mandalina kabuğu çayı düzenli kullanıldığında iç organların sağlığını koruyucu etki yaratır. Dokuların sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Düzenli tüketilen çay kolesterolü dengede tutar.
  • Kansere karşı vücudu korur. Mandalina kabuğu çayı kansere yakalanma olasılığını azaltır. Kanser hastalıklarına yol açan serbest radikaller ile mücadele etmede oldukça faydalıdır.
  • Mandalina kabuğu cilt sağlığı için faydalıdır. Cilt için kabuğu kullanıldığı gibi çay hazırlanarak da kullanılabilir. Hazırlanan çayla cilt bakımı yapılabilir. Cildi yumuşatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Özellikle kuru ciltler için mükemmel ve doğal bir bakım sağlar. Cildi ölü hücrelerden arındırır.
  • Gebelik döneminde sabah bulantılarına karşı içilebilir.
  • Mandalina kabuğu çayı kan şekerini dengeler ve karaciğer sağlığını korur.
  • Soğuk algınlığı, nezle ve gripten korunmak için düzenli olarak mandalina kabuğu çayı içilebilir. Bu tür hastalıklardan çabuk kurtulmayı sağlar.
  • Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • İçeriğinde bulunan mineral, vitaminler sayesinde yorgunluğa karşı iyi gelir, vücut direncini arttırır.

Mandalina Kabuğu Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mandalina Kaç Kalori?

Mandalina Kaç Kalori?

Mandalina Çeşitleri Nelerdir?

Mandalina Çeşitleri Nelerdir?

1 Mandalina Kaç Kalori?

1 Mandalina Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Okitsu Mandalina Türleri ve Özellikleri

Okitsu Mandalina Türleri ve Özellikleri

Mandalina Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Zayıflatır mı?

Mandalina Zayıflatır mı?