Mandalina Aşısı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mandalina Aşısı Nasıl Yapılır?

Mandalina aşısı, iki farklı dönemde yapılır. Bu diğer turunçgiller içinde geçerlidir. Aşılamada en iyi sonuç Eylül Ekim aylarında yapılan durgun göz aşısıdır. İlkbaharın başlangıcında fidanların sürgün sürme döneminde, Mart ayının sonuna doğru Nisan ve Mayıs aylarında sürgün göz aşısı zamanıdır. Bu süreler bazen mevsim koşullarına bağlı olarak daha erken ya da geç olabilir. Mandalina aşısı yapılması için ağaçların uyanması, ısının yeterli olması ve don olasılığının olmaması uygundur.

Mandalina aşısı nasıl yapılır?

Aşılama yapılırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar aşılanacak fidanların ilerisi için oldukça önemlidir. Bu yüzden aşı kalemi iyi seçilmelidir. Rastgele bir ağaçtan alınan aşı kalemi yerine, hasta olmadığı kesin olarak bilinen, verimli, genç ağaçlardan aşı kalemi alınmalıdır. Aşı kalemi hemen kullanılmayacaksa, bir süre saklanabilir. Saklama işlemi deliği olmayan sağlam bir torbada yapılmalıdır. Torbaya aşı kalemleri konunca, elle havası alınmalı ve ağzı sıkı bir şekilde bağlanmalıdır. Buzdolabının sebzelik kısmında bunlar 1-2 ay kadar saklanabilir.

Mandalina aşısına başlamadan evvel anaç üzerinde bulunan sürgün ve diken gibi oluşumlar temizlenmelidir. Daha önce iyice bilenmiş olan, dezenfekte edilmiş olan aşı bıçağıyla aşıya başlanabilir. Aşıların bağlanmasında kullanılacak aşı bağları da yapılan aşının tutması için önemli bir unsurdur. Aşı bağları plastikten yapılı şerit bağlardan kullanılmalıdır.

Mandalina ağaçlarının aşılanması için boy ortalamasının 1 metre ya da 0,5 cm çap ortalamasına ulaşması gerekir. Aşılama büyüklüğüne ulaşacak ağaçların yeteri kadar olgunlaşması için, tohum ekiminden sonra en az 8-9 ay geçmesi gerekir. Aşılamada çoğunlukla T göz aşısı kullanılmaktadır. Aşılama yüksekliği ise 25-30 cm'ye kadar olabilir. Aşı gözleri de virüslerden ve diğer hastalıklardan arındırılmalıdır. Bu nedenle temiz aşı gözü üreten yerlerden aşı gözü alınmalıdır.

Aşı yapılan gözlerin daha hızlı sürmesi ve fidanların gelişiminin hızlanması amacıyla 15-20 gün kadar sonra, aşı noktası üzerinden yaklaşık 5 cm üstünden tepe kesimi yapılır. Aşılamadan yaklaşık 15-20 gün sonra gözler sürmeye başlar. Bu esnada aşı bağlarının çözülmesi gerekir. Sürgün boyları yaklaşık 15 cm olunca, hereklere bağlanmalıdır. Aşı yapılan gözün etrafında anaçtan çıkan başka sürgünlerin büyümemesi için düzenli olarak temizlenmelidir. Gözden çıkan sürgünün 60 cm'ye kadar olmasından sonra tırnak, aşı yapılan noktanın üzerinden kesilerek çıkarılır. 80-100 cm olduğunda ise tepeleri 75 cm'ye kadar, satsuma mandalina ağaçları ise 65 cm'ye kadar vurulur. Bu yükseklik taçlandırma yüksekliğidir. Kesim yapılan yerin altından çok sayıda göz sürer. Tepe kısmından itibaren 10 cm'lik alanda çıkan sürgünlerin üçü ana dalları oluştursun diyerek bırakılır, diğerleri ise alınır. Mandalina aşısı bu şekilde yapılır. Şekil budaması bitenler doğal koşullara uyum sağlamaları için yarı gölgeli olan tel seralarda ekim yapılacak zamanı bekler.

Mandalina Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Mandalina Kaç Kalori?

1 Mandalina Kaç Kalori?

Haber Bülteni