mandalina.gen.tr https://www.mandalina.gen.tr Mandalina, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, mandalina.gen.tr Thu, 02 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sat, 22 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Çekirdekli Mandalina https://www.mandalina.gen.tr/cekirdekli-mandalina.html Wed, 21 Nov 2018 04:36:13 +0000 Çekirdekli Mandalina, özellikle koyu turuncu renkte,zor soyulan parlak yağlı görünümlü kabuğa sahip mandalina türüdür.Bu türe murkot veya king adı verilir.Meyve ağırlığı genellikle 100 ile 150 gram arasındadır.Geç gelişe Çekirdekli Mandalina, özellikle koyu turuncu renkte,zor soyulan parlak yağlı görünümlü kabuğa sahip mandalina türüdür.Bu türe murkot veya king adı verilir.Meyve ağırlığı genellikle 100 ile 150 gram arasındadır.Geç gelişen bir ağaç türüne sahip olmasına rağmen çekirdekli mandalina yetiştiren çiftçiler emeklerinin karşılığını değerli bir meyve türü olması sebebiyle kısa sürede alırlar.

Çekirdekli mandalina,yaş meyve olarak tüketilebileceği gibi,meyve suyu olarakda tüketmek mümkündür. C vitamini açısından çok zengin olması sebebi ile tek başına ya da başka meyvelerle karıştırılarak meve suyu hazırlanırsa gayet besleyici olacaktır. Özellikle kış mevsimlerinde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı korunmada bol bol tüketilmesinde fayda vardır.

Nerede Yetişir ve Nasıl Yetiştirilir:

Çekirdekli mandalina, ülkemizde genellikle Akdeniz Bölgesinde çoğunlukla da Seyhan Irmağının çevresinde yetiştirilmeye uygundur.İklimin yumuşak olması nedeni ile Seyhan Havzasında murkot tipi mandalina üreticileri kıymetli hasatlar elde ederler ve bu bölgede yetişen mandalinalar gayet lezzetli ve besleyicidir. Bunun dışında Seferihisar ve Bodrum çevrelerinde king tipi çekirdekli mandalina yetiştiriciliği yapılmaktadır.Bu bölgede ağaçlar ancak 10 yaşına gelince meyve verirler,beş altı yaşından sonra meyve veren ağaçlar olsa da genellikle iyi bir hasat elde etmek için ağacın 10 yaşına gelmesini beklemek en iyisidir.

Çekirdekli MandalinaÇekirdekli mandalina ağacı iklimi uygun ise kolay yetişen bir ağaçtır fakat aşırı soğuk iklimlerde ticari anlamda yetiştirmek mümkün değildir.Ticari amaçlı çekirdekli mandalina yetiştirmek için,ılıman iklime sahip bir bölge seçilmelidir.Ağaçlar sık aralıklarla sulanmalı ve zirai ilaçlardan faydalanılarak böcek gibi haşereler den korunmalıdırlar.Beş yaşına gelmiş ağaç ilk meyvelerini vermeye başlasa bile budanması ve gerekiyorsa dal aşılarının yapılması gerekmektedir.Aşırı rüzgar olan bölgelerde tatmin edici bir hasat elde etmek zordur.Ağaçlar çiçeğe durduktan sonra gelen kuvvetli yağışlar meyve verimini düşüreceğinden yağışın bol olduğu yıllarda ticari olarak iyi bir gelir elde etmek zor olur.

Çekirdekli mandalina, A ve C vitaminleri açısından zengin bir meyvedir ve hem meyve suyu olarak hem meyve olarak özellikle çocukların sık sık tüketmesinde fayda vardır.
]]>
Kırmızı Mandalina https://www.mandalina.gen.tr/kirmizi-mandalina.html Wed, 21 Nov 2018 10:02:54 +0000 Kırmızı Mandalina, Sadece Türkiye'de özellikle de Adana ve Mersin bölgelerinde yetiştirilmekte olan kırmızı mandalina, Orta doğu ülkelerine ihracatı yapılan bir mandalina türüdür. Orta kuvvetli ve dikine büyüyen dikensiz Kırmızı Mandalina, Sadece Türkiye'de özellikle de Adana ve Mersin bölgelerinde yetiştirilmekte olan kırmızı mandalina, Orta doğu ülkelerine ihracatı yapılan bir mandalina türüdür. Orta kuvvetli ve dikine büyüyen dikensiz dallarda yetişen kırmızı mandalina, erken yaşta küçük ve yuvarlak meyve verir ve oldukça verimli bir mandalina çeşididir. Meyvesinin kabuğu koyu kırmızı, portakal renkli oldukça parlak ve düzgün yapıdadır ve kalınlığı 3 mm, meyve ağırlığı ise yaklaşık 70 gram dır. A ve c vitamini açısından oldukça zengin olan karoten, hesperetin ve lutein içeren kırmızı mandalinanın kabuğu meyvesine oldukça sıkı bağlıdır ve bu nedenle kolay soyulmaz ve kolayca puslanma görünmez. Meyve eti çok yumuşak ve lezzetli olan bu mandalina çeşidinin albenisi oldukça yüksektir ve meyve suyu da bir o kadar tatlıdır. Kalsiyum, demir, fosfor sodyum, magnezyum ve potasyum mineralleri içeren ve sezon boyunca ihracı için beklenen kırmızı mandalina meyveleri, oldukça çekirdeklidir. Ancak mükemmel tadı sebebiyle çoğu market ve tüketici tarafından sık tercih edilir. Hasat zamanı geçse dahi ağacının üzerinde kalitesini ve tadını hiç kaybetmeden aylar boyunca kalabilen kırmızı mandalina, bu özelliğinden dolayı depolama ve taşıma ya oldukça elverişlidir ve kırmızı mandalina hasadı Aralık-Şubat aylarında  yapılabilir.

Kırmızı MandalinaKırmızı mandalina faydaları:
Kış mevsiminin vazgeçilmez bir meyvesi olan mandalinanın, nova, king, kırmızı mandalina, minneola gibi birçok çeşidi sağlığa oldukça faydalıdır. Bir çok mandalina çeşidi gibi kırmızı mandalina da oldukça şifalı ve vitamin kaynağı olan bir kış meyvesidir. 
 • Kırmızı mandalina yüksek oranda çeşitli antioksidanlar içermesi nedeniyle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma oranını düşürür.
 • Hepatit ve kolesistit gibi hastalıklara karşı oldukça faydalıdır.
 • Bol miktarda C vitamini içeren kırmızı mandalina eta cryptoxanthin içeriğinden dolayı karaciğer kanserine karşı vücudu korur.
 • Vücutta kolesterol üretimini sınırlayan synephrine kırmızı mandalina sayesinde üretilir ve aynı zamanda kolesterol oranını artıran serbest radikallerin oluşturacak olduğu unsurları yok eder ve damar tıkanıklığı riskini ortadan kaldırır.
 • Kan basıncını düzenleyen kırmızı mandalina, kan basıncı düşük kişilere faydalı olabilir ve kan basıncı seviyesini normal seviyede olmasını sağlar.
 • Yüksek oranda lif içermesi nedeni ile midedeki tokluk hissini artırarak kilo vermeye yardımcı olur ve sindirim sistemine oldukça fayda sağlayıp bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak dışarı atılımını kolaylaştırır.
 • Bol miktardaki E vitamini içeren kırmızı mandalina, cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Cildi dış etkenlere karşı korur ve güneş ışınlarının neden olduğu zararları giderir.
 • Cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı için de oldukça fayda sağlayan kırmızı mandalina, özellikle de ince yapılı saçlı tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olur ve saç dökülmelerini engeller.
 • Sürekli öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur ve kalp ve sinir sistemini korur.
 • Astım ve bronşit gibi hastalıklara oldukça şifalıdır.
 • Vücuda enerji vererek yorgunluğu ortadan kaldırır ve sakinleştirici özelliği sayesinde uykusuzluk problemi yaşayanlara oldukça fayda sağlar.
Kırmızı mandalina taze olarak tüketilebileceği gibi, suyu sıkılıp doğal bir içecek olarak, kabuklarından elde edilen mandalina yağı ile eklem yerlerine masaj yapılarak ağrı olan bölgenin rahatlamasını sağlar, kabuğu rendelenip keke hoş bir koku vermek amacıyla kullanılabilir ve aynı zamanda keskin ve güzel kokusu nedeniyle kozmetik firmaları tarafından esans yapımında kullanılır.
]]>
Mandalina https://www.mandalina.gen.tr/mandalina.html Thu, 22 Nov 2018 07:54:42 +0000 Mandalina, ılıman ortamlarda yetişirler. Turunçgiller familyasına ait bir meyve türüdür. Genellikle turuncu ve sarıya yakın renkte olan mandalinalar etli ve sulu bir yapıda olurlar. Mandalina portakala göre daha yumuşak bir meyved Mandalina, ılıman ortamlarda yetişirler. Turunçgiller familyasına ait bir meyve türüdür. Genellikle turuncu ve sarıya yakın renkte olan mandalinalar etli ve sulu bir yapıda olurlar. Mandalina portakala göre daha yumuşak bir meyvedir. Bu yüzden soyulduktan sonra suyu sıkılarak da içilebilir. Çin kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca mandalina birçok meyveden ziyade yapraklarını dökmez. Mandalinalar kış sezonunda üretilir fakat seralarda üretimi tüm yıl boyunca yapılır. Senenin her bölümünde manavlarda ve marketlerde raflarda mandalinayı görebiliriz. Yine de mandalinayı kış aylarında tüketmek en mantıklı zaman olacaktır. Ayrıca mandalinalar tatlılarda, şekerlemelerde, parfümlerde, cilt bakım kremlerinde vb. yerlerde kullanılırlar. Karbonhidrat açısından çok zengin bir meyve türüdür. Karbonhidratın yanında bolca lif ve protein de içerir. Özellikle E ve C vitamini bakımından çok zengindir. Potasyum, kalsiyum, sodyum, piridoksin, tiamin gibi birçok bileşen ve mineral içermektedir. Ülkemizde mandalina en çok Akdeniz bölgesinde yetişir. Bunun yanında Ege bölgesinin kıyı kesiminde ve kısmen Karadeniz bölgesinde de yetişir diyebiliriz. Mandalinalar da geldiği familya türündeki gibi sıcak iklimi severler. Soğuğa karşı dayanıklılığı diğer bazı turunçgillerden daha fazladır. Bunlara portakal, limon gibi turunçgiller örnek verilebilir. Mandalina ağaçlarının olduğu kesimlerde sıcaklık kesinlikle -4 derecenin altına düşmemelidir. Aksi halde mandalinalara soğuk vurabilir. Bu da mandalinanın suyunun kaybolmasına ve yavan bir tadı olmasına yol açar. Sıcaklığın -8,-9 derecelere kadar düşmesiyle mandalina ağaçları donup ölebilirler. Dayanamayacağı en yüksek sıcaklık 45 derece ve üzeridir. 

MandalinaMandalinanın Faydaları: 

Mandalina kansere karşı çok etkilidir. Özellikle içerdiği C vitamini sayesinde karaciğer kanserine neden olan bakterilere karşıdır ve böylece karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltmış olur. Mandalinanın kolesterole de çok yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Damar tıkanıklığını riskini de minimuma düşürür. Ayrıca kan basıncı dengesiz olan kişiler için de ilaç olabilir çünkü mandalina içerdiği mineraller sayesinde kan basıncını düzenler. Mandalina içerdiği lifler sayesinde kilo vermeyi de kolaylaştırır. Midenin tokluk hissini artırır, bağırsakların çalışma düzenini düzenlediği ve artırdığı  için dışkı atımını sağlar. Mandalina özellikte çocuklara küçük yaşlardan itibaren yedirilmesi gereken bir besindir. Çünkü bağışıklık sistemini yüksek miktarda güçlendirir. Bağışıklık sistemi güçlendiği için çocuklar daha zor hasta olur ve salgın hastalıklara kapılmaları daha zordur. Ayrıca çocuklar büyüdüklerinde daha sağlam kemiklere ve daha iyi çalışan bünyelere  sahip olmuş olurlar. Mandalina bol miktarda C vitamini bulundurduğundan soğuk algınluğında da alınması gerekir. Ayrıca mandalina saç ve cilt sağlığını da korur.

Mandalinanın Zararları:

Mandalina, her yaştan her kişinin tüketebileceği bir besindir. Şuana kadar sağlık açısından bir problem yarattığı görülmemiştir. Tabi ki herşeyin de olduğu gibi mandalinanın da fazlası zarardır. Örneğin çok tüketilirse çocukların ciltlerinde tahrişe neden olabilir. Aşırı hassas ciltlerde ya da alerjisi olan kişilerde ciltlerde kızarmaya veya döküntüye neden olabilir. Bunların haricinde bazı sağlık uzmanları hamilelikte tüketilmesinde zarar olduğunu savunuyorlar fakat buna bilimsel olarak hiçbir kanıt bulunamamıştır. Eğer zararı varsa bile he türlü zarara karşı alınacak önlem fazla tüketilmemesi olacaktır. Mandalinayı yeteri miktarda tüketmeyi önerdiğimiz gibi mandalina kabuğu çayı ve mandalina suyunuda yeteri miktarda tüketmek en makul seçim olacaktır.
]]>
Mandalina Yaprağının Faydaları https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-yapraginin-faydalari.html Fri, 23 Nov 2018 07:34:40 +0000 Mandalina kış aylarının önemli bir meyvesi vitamin deposu bir turunçgiller ailesinden olan meyvedir. Mandalinanın insan vücuduna sağladığı faydaları saymakla bitmez. Soğuk kış aylarında içeriğinde bulunan C vitamini say Mandalina kış aylarının önemli bir meyvesi vitamin deposu bir turunçgiller ailesinden olan meyvedir. Mandalinanın insan vücuduna sağladığı faydaları saymakla bitmez. Soğuk kış aylarında içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve grip ve nezle gibi kış aylarında kendini gösteren kış hastalıklarının baş düşmanı olarak bilinen ve yemesi çok tatlı olan bir meyvedir. Mandalina İtalyan ve Türkçe (Mandarina) kelimesinden türemiştir. Ortalama bir mandalina ağacı 6 metre kadardır. Mandalina sulu bir meyve ve turuncu sarı renktedir. Özellikle lifli bir meyve olması itibari ile soyarak yenilmesi tavsiye edilir aynı zamanda sıkılarak mandalina suyu yapılarak da tüketilmektedir. Mandalina üzerinde bulunan yağ cilde sürülmesi ile cilt sarkmalarını önleyen ve cildi sıkılaştıran bir özelliğine de sahip bir meyvedir.

Mandalina Yaprağının FaydalarıMandalina Yaprağının Faydaları,

Mandalina yaprağının  faydalarıda aynı meyvesi gibi saymakla bitmez. Mandalina yaprakları faydaları arasında özellikle insanda kabızlık ve hazımsızlık hastalıklarının tedavisinde çok etkin rol oynamaktadır.  Bu meyvenin yaprağı özel bir şifa kaynağıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda mandalina yaprağında bulunan maddelerin bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Tabi ki mandalina yaprağının kabızlık ve hazımsızlık için bir kaç işlemden geçirilmesi sonucunda ilaç niyetinde kullanılması sonucunda hastalıklara iyi geldiği düşünülmelidir. Şimdi mandalina yaprağında yapılması gereken işlemler ise şöyledir. Öncelikle mandalina yaprakları  ayrılır ve yıkanır yıkandıktan sonra tencere içerisinde iki üç sefer kaynatarak elde edilen suyu düzenli şekilde günlük içerek oluşan kabızlık ve hazımsızlık hastalığının iyileşmesine yardımcı olacaktır. Biz insanlara mandalina ve yaprağı doğanın sunduğu mucizevi bir meyvedir. Ayrıca sadece mandalina yaprağını değil yapraklar ile birlikte mandalina meyvesini de kaynatılarak içilirse felç, damar sertliği, grip, sinirlerin yatışması ve kanın temizlenmesine kadar bir çok fayda sağladığıda bilinmektedir. Bir başka mandalina yaprağının faydaları ise kum düşürme, mide yanması ve böbreklerde bulunan taşın düşürülmesin de çok faydalıdır. Kısacası mandalina ve yaprağı tüketimi bir çok hastalığa iyi gelen şifa kaynağı olduğu bilinmektedir.

]]>
Satsuma Mandalina https://www.mandalina.gen.tr/satsuma-mandalina.html Fri, 23 Nov 2018 21:43:04 +0000 Satsuma Mandalinası, ülkemizde daha çok Rize mandalinası olarak bilinmektedir. Satsuma mandalinası 1900 lü yılların başlarında Japonya'dan Batum aracılığıyla Türkiye'ye getirilmiştir. Hasat döneminde sarı-turuncu renklerinde Satsuma Mandalinası, ülkemizde daha çok Rize mandalinası olarak bilinmektedir. Satsuma mandalinası 1900 lü yılların başlarında Japonya'dan Batum aracılığıyla Türkiye'ye getirilmiştir. Hasat döneminde sarı-turuncu renklerinde ve hafif pürüzlüdür. Kabuk meyve etine çok sıkı bağlı değildir, gevşek denilecek seviyededir. Olgunlaşma döneminden sonra kabuğun etten eyrılması daha da kolaylaşır. Meyvelerin şekli denecek bir görünümdedir. Görünümü koyu portakal rengindedir. Tadı ve kokusu yoğun bir meyvedir. Diğer mandalina çeşitlerine nazaran çekirdeksiz bir tür sayılabilir. Ayrıca çok verimli bir mandalina çeşididir, kötü hava koşullarında bile düzenli verim yapabilir. Meyveleri Ekim ayından itibaren olgunlaşmaya başlar ve kısa sürede ağaç üstünde meyve kalmamaya başlar. Bu yüzden erkenci bir mandalina çeşididir. Çoğunlukla kuzey rüzgarının olmadığı kısımlarda, güney ve güneye bakan kesimlerde yetiştirilir. Karadeniz'de sıkça yapılan çay tarımından önce, bölgede tarımı çok fazla yapılan bir meyve çeşidi haline gelmişti. Satsuma Mandalinasının çok sevilerek tüketilmesi, bölge ekolojisine uygun olması, C vitamini bakımından zengin olması gibi nedenlerden dolayı pazar fiyatı artmıştır. Ekonomik yaşı 40-60 yıl arasındadır. Ağaç başına verimi 90 kilo civarındadır. Satsuma Mandalinası en iyi rengi ve kıvamı yaklaşık 16-20 derece sıcaklıklarda alır. Kesinlikle ağır topraklarda yetiştirilmemesi gereken bir mandalina türüdür. Bunun nedeni fidanın daha rahat oksijen alıp serpilebilmesidir. Karadeniz'de mandalin yetiştiriciliğinde anaç olarak üç yapraklı kullanılmaktadır. Fidan üretiminde kullanılacak tohumlar mutlaka sağlıklı olmalı ve virüs riski taşıyor olan ağaçlardan alınıyor olmamalıdır. Ayrıca tohum üretiminde kullanılacak meyveler ağaç üzerinden hasat edilmelidir yani yere düşmüş meyvelerden alınan tohumlar kullanılmamalıdır. Bunun nedeni düşen meyveler mikrop kapıp mantari hastalığı riskini taşıyor olabilirler.

Satsuma MandalinaÜlkemizin Farklı Bölgelerinde Yetiştirilen Satsuma Mandalinalarının Ekonomik Potansiyeli: 

Yurdumuzun sıcağı seven yerlerinde yetişen turunçgiller önemli bir tarım ürünümüzdür. Her yıl yaklaşık 92 bin hektar alanda üretim yapılmaktadır. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Rize mandalinası denmesine nazaran ülkemizde büyük bir çoğunluğu da Ege bölgesinde üretilmektedir. Ülkemizde üretimi çokca yapılan ve dış satımın gözdesi olan bir mandalina çeşididir. Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği yaygınlık kazanamamaktadır. Bunun nedeni anaç olarak turuncun kullanılması ve toprakların kireçli olmasıyla meyve kalitesinin düşmesidir. 
]]>
Okitsu Mandalina https://www.mandalina.gen.tr/okitsu-mandalina.html Sat, 24 Nov 2018 17:30:29 +0000 Okitsu mandalina, Japon mandalinası olarak bilinir. Japonya' da en yaygın ikinci mandalina türüdür. Miyagawa satsuma çeşidinden melezleme yapılarak üretilmiştir. Kabuğu rahat soyulabilen, şekerli ve çekirdeksiz bir mandalina tür Okitsu mandalina, Japon mandalinası olarak bilinir. Japonya' da en yaygın ikinci mandalina türüdür. Miyagawa satsuma çeşidinden melezleme yapılarak üretilmiştir. Kabuğu rahat soyulabilen, şekerli ve çekirdeksiz bir mandalina türüdür. Ağaçlarının güçlü bir yapısı vardır. Dallarında dikenler mevcuttur. Satsuma grubu içinde dikenlere sahip tek mandalina dır. Okitsu mandalina oldukça büyük ve yassı bir yapıya sahiptir.Meyvenin olgunlaşma zamanı Eylül Ekim aylarıdır. Olgunlaştıktan sonra ağaçta fazla kalmaz. Ülkemiz için yeni çeşitlerden biri olan okitsu mandalina, 1996 yılında itibaren Doğu Akdeniz yaygınlık göstermeye başlamıştır. Depolama ve taşımaya elverişlidir. Olgunluk döneminde meyve suyu miktarı %40 civarındadır. Ülkemizde adaptasyon çalışmaları henüz tamamlanmayan okitsu mandalina, İspanya,Arjantin ve Uruguay'da popüler hale gelmeye başlamıştır.

Okitsu MandalinaOkitsu mandalina yetiştirme,

Okitsu mandalinanın dikim aralığı 5x5 metredir. Toprak hazırlığı yapılırken dikilecek toprağın tesviyesi yapılmalıdır. Topraktaki pulluk tabanı denilen sert tabakanın kaldırılması gereklidir. Bahçe içinde mutlaka temiz su kaynağı ve bitkileri soğuk rüzgarlardan korumak için rüzgar kıranlar olmalıdır. Etrafını yabancı otlardan uzak tutmak için turunçgillere özel yabancı ot ilacı kullanılmalıdır. Ağaçların veriminin artması,dengeli ve kuvvetli olması için budama mutlaka yapılmalıdır. Budamada kuru ve birbiri üstüne binmiş dallar, obur dallar kesilmelidir. Budama aynı zamanda hasatta da kolaylık sağlar. Bu işlemler Şubat - Mart aylarında yapılabilir. Sulama yapılırken hava koşulları dikkate alınır. Okitsu mandalina ve diğer mandalina türleri, portakal ve limon kadar su istemezler. En çok sulamanın yapıldığı zaman Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kullanılan sularda klor ve sodyum gibi elementler çok az bulunmalıdır. Sulama Ekim - Kasım ayına kadar devam eder. Sulama suyunun yetersiz olduğu yerlerde damla ve yağmurlama sulama teknikleri de kullanılmaktadır. Gübreleme yapılmadan önce mutlaka uzman bir kişi tarafından toprak analizinin yapılması gereklidir.

Okitsu mandalina kullanıldığı yerler,

Mandalinaların uçucu yağlarının kullanıldığı yerler vardır. Bunlar kozmetikte, cilt bakım ürünlerinde, parfümlerde, ilaç sanayinde ve pasta tatlı yapımında tatlandırıcı yada esans olarak kullanılmaktadır.
]]>
Mandalina Kabuğu https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-kabugu.html Sun, 25 Nov 2018 13:25:24 +0000 Mandalina kabuğu, bilindiği gibi mandalinanın faydalı ve yararlı bir meyve olduğunu herkes bilir. Fakat kabuğundaki mucize şifaları bilen ve uygulayan toplumda az kişi vardır. Güzel kokusu ile insanları etkileyen mandalina Mandalina kabuğu, bilindiği gibi mandalinanın faydalı ve yararlı bir meyve olduğunu herkes bilir. Fakat kabuğundaki mucize şifaları bilen ve uygulayan toplumda az kişi vardır. Güzel kokusu ile insanları etkileyen mandalinayı bir çok kişi yerken kabuğunu çöpe atar. Aslında oldukça faydalanacağımız  mandalina kabukları ile bir çok şey üreterek kullanabiliriz. Toplum olarak bazı şeyleri değerlendirmeyi ve hazıra alışmış olmayı seven toplumuz. Basit olarak hazırlanan mandalina kabuklarını soyup akşamdan bir sürahi suyun içine, kabukları atın ve sabaha kadar bekletilen mandalina kabuğu ve suyu ile şifa olarak kullanılıyor. Oldukça yararı olan mandalina kabuğu ve suyu diş etlerini besleyecektir. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiren mandalina ve suyu faydaları etkili olmaktadır.

Ayrıca soğuk kış aylarında yapılan mandalinanın, sıcak çayları ile içinizi ısıtır. Hazımsızlığa iyi gelen mandalina kabuklarının ve bağırsakları çalıştırma özelliğine de sahiptir. Mandalina kabuğunun içinde bulunan tangeretin adlı maddenin beyin içinde oluşan tümörlerini küçülttüğü görülmüştür.  Ayrıca doktorlar tarafından önerilen mandalinanın beyin tümörü olan hastalarda günde 5 adet mandalina yemelerini önermektedirler. Bu önerilerde mandalina kabuğu ve diğer turunçgillerden rendeleyerek içine az miktar tatlandırıcı konularak tüketilebilir. Oldukça sağlık açısından yararı olmakla beraber yapılan kahvaltılarda masamızda reçeller baş köşeyi almaktadır. Mandalina reçelini yemeyenler kesinlikle denemelidir.

Mandalina KabuğuMandalina kabuğu reçeli için gerekli malzemeler.
 • 1 kg mandalina 
 • 1kg toz şeker
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 3 su bardağı su
Mandalina kabuğu reçeli yapılışı.

Mandalinaları soymadan hafifçe kazıyın kazılan mandalinaları büyük bir tencereye koyalım. Üzerine su ekleyip 2 gün bekletelim 2 gün sonra suyunu dökelim. Tencere içine tekrar su dolduralım ve ocakta kaynatalım. Mandalinaları yumuşayıncaya kadar kaynatılmalıdır. Kaynatılan mandalinaların suyunu tekrar dökelim aynı işlemi tekrar yapalım konulan suyu 6 saat bekletelim. Bekletilen mandalinaları enine keserek mandalinaların içindeki çekirdekleri çıkartalım. Çekirdekleri çıkan mandalinaları bir kaba koyalım. Diğer bir yandan 3 su bardak suyu ve şekeri ayrıca 2 yemek kaşığı limon suyunu da ekleyip orta ateşte pişirelim. Pişirilen şerbeti koyulaşana kadar kaynatıp içine mandalinaları atıp 15 dakika kaynatıp altını kapatalım. Afiyetle masanızın kahvaltı bölümünde yerini alarak afiyetle yiyelim. Böylelikle mandalina  kabuklarının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlayalım. Kış aylarının vaz geçilmezi olan mandalinayı yerken kabuklarını da ayrıca değerlendirelim. Mandalina kabuklarının şifa dağıtan bir meyve olduğunu ve daha saymakla bitiremediğimiz faydalarını değerlendirip kabuklarını ziyan etmeyelim.
]]>
Mandalina Çeşitleri https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-cesitleri.html Sun, 25 Nov 2018 20:07:39 +0000 Mandalina Çeşitleri, Mandalina; Ilıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Sarı, turuncu, kırmızı renklerde olan mandalina, sulu ve etli bir yapıdadır. Portakala nazaran daha yumuşak olan manda Mandalina Çeşitleri, Mandalina; Ilıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Sarı, turuncu, kırmızı renklerde olan mandalina, sulu ve etli bir yapıdadır. Portakala nazaran daha yumuşak olan mandalina, kabuğu soyularak yendiği gibi sıkılarak suyu da içilebilir. Türkiye'de daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesiminde ve kısmen de olsa Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Çeşitleri ise aşağıda sıralanmıştır.

Ellendale; Meyveleri son derece büyük ve kalitelidir. Sulu, hoş kokulu, lezzetli ve şeker asit oranı ideal olan bir çeşittir. Hasadı Şubat-Mart aylarında yapılır. Meyvenin hücre aralarında bağlantısı kesilmesi halinde bile ağaç üzerinde uzun süre kalabilir. Ticari depolama ve taşımaya uygundur.

Dobashi; Ağaçları kuvvetli. Turunçgiller familyası çeşitleri arasında soğuğa en dayanıklı çeşitlerden biri olarak bilinir. Güçlü ve genç ve dalları ufak dikenlere sahiptir. Erkenci bir çeşit. Ticari olarak depolama ve taşımaya uygundur, verimli bir çeşittir. Kabukları incedir. Yüksek derecede tada ve sağlam bir dokuya sahiptir.

Mandalina ÇeşitleriRobinson; Ağaçların dalları dikensiz olup dallar kırılma eğilimlidir, yaprakları geniş ve mızrak biçimindedir. Meyveler sapa kısmına bağlandığı yerde ufak bir boyuna sahiptir. Kabuğu ince, pürüzsüz, meyve etine sıkı bağlı olmasına rağmen, kolay soyulabilmektedir. Ticari Depolama ve taşıma ve uygundur. Çekirdek miktarı tozlayıcıya göre değişkenlik gösterir. Meyvede hücre aralarında bağlantı kesilmesi azdır. Oldukça büyük ve lezzetli meyvelere sahiptir. Meyve eti oldukça sulu ve kalitesi çok yüksektir. Kabuğu meyve etine sıkı bağlı, soyulması çok kolay değildir. Meyve, ağaç üzerinde iken hücre bağlantısı kesilmeden uzun süre ağaç üzerinde kalabilmektedir.

Lee; Ağaçları Robinson’a göre daha zayıftır. Meyvesinin kabuğu ince, koyu kırmızı, yuvarlağa yakın, kolay soyulabilen, tatlı, lezzetli, hoş kokulu ve oldukça gevrektir. 

Sanburst; Ağacı büyük olup erken hasad edilen bir çeşittir. Meyvesi baş ve çiçek burnu ucundan basık, kabuk rengi turuncudan kırmızıya doğru giden tondadır. Meyve eti renkli ve suludur. Kasım ayı ortasından Aralık ayı ortasına kadar olgunlaşır.

Fremont; Ağaçları orta kuvvetlidir ve dikine büyüme eğilimlidir, dalları dikensizdir, erken yaşta meyve verir. Meyve kabuğu koyu kırmızı ve portakal renkli pürüzsüz ve parlaktır. Kabuk meyve etine sıkı bağlı ve çok kolay kırılıp ufalanan bir yapıya sahiptir. Depolama ve taşımaya uygundur. Meyveler yuvarlak biçimde, çok çekirdekli olur. Bir yıl ürün verir bir yıl vermez.

Minneola; Ağaçları kuvvetli ve geniş taçlı, yaprakları sivri uçlu ve geniştir. Meyveleri büyük olup, hafif uzun ve sap kısmında belirgin boyunludur. Armudi bir görüntüye sahiptir. Meyveleri hoş kokulu, lezzetli, çok sulu ve hafif mayhoştur. Ticari depolama ve taşımaya uygundur. Hasadı Aralık’ta başlar, Mart başına kadar sürer.

Satsuma; Ağaçları yayvan biçiminde, taçlı ve az yapraklıdırlar. Akdeniz bölgesinde genelde Rize mandalini olarak tanınır. Erken ürün veren verimli bir çeşittir. Ticari depolama ve taşımaya uygun olup meyve kabuğu ise ince ve kolay soyulmaktadır. Çekirdeksiz ve yüksek derecede tada ve kokuya sahiptir. Hasadı Eylül sonu Ekim başıdır. 

Okitsu; Ağaçları güçlüdür. Mandalinalar arasında en erken ürün veren çeşitlerden biridir. Meyveleri büyük ve yassı şeklindedir. Çekirdeksiz, şekerli olup kabuğu kolayca soyulmaktadır. Okitsu’nun erkenci türü Satsuma olarak dikimleri artmıştır. Satsuma’ya göre 2 hafta daha erken hasadı yapılmaktadır. Depolamaya elverişlidir.

W. Murcott; Meyve kabuğu kırmızıya yakın turuncu renktedir, meyvenin iç kısmı parlak turuncu renkted]]> Mandalina Kaç Kalori https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-kac-kalori.html Mon, 26 Nov 2018 02:27:31 +0000 Mandalina Kaç Kalori, Mandalina, ılıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Sarı, turuncu, kırmızı renklerde olan mandalina, sulu ve etli bir yapıdadır. Portakala nazaran daha yumuşak olan Mandalina Kaç Kalori, Mandalina, ılıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Sarı, turuncu, kırmızı renklerde olan mandalina, sulu ve etli bir yapıdadır. Portakala nazaran daha yumuşak olan mandalina, kabuğu soyularak yendiği gibi sıkılarak suyu da içilebilir. Türkiye’de daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesiminde ve kısmen de olsa Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.

Soğuk kış günlerinin sevilen meyvesidir. Sağlık açısından son derece yararlı, aynı zamanda C vitamini deposudur. Bunun yanında A ve B vitaminlerini de içinde barındırmaktadır. Mandalinanın yararları ise kanı temizler, kardiyolojik rahatsızlıklara karşı koruyucu etkisinin yanında tansiyon ve kolesterol sorunlarına karşı etkilidir. Gribal enfeksiyonlara karşı etkilidir. Günde bir kaç tane mandalina yemek uykusuzluk problemine karşı iyi gelir. Beraberinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur.  Meyvenin kendisi taze tüketilebileceği gibi reçeli de yapılmaktadır. Kabuğunun tatlılarla birlikte kullanılması halinde kardiyolojik açıdan yararlı etkilerinin görüldüğü bilinmektedir. Özellikle Kabukları ince kıyılıp kek, pasta gibi tatlılara katılıp ya da doğrudan yendiğinde kalp ve damar sağlığı açısından faydalı olmaktadır. Ayrıca, kabuklarından esans elde edilir. Bu meyvenin kalorisi 100 gr da 53.3 kcal. Diğer besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Mandalina Kaç KaloriBesin Değerleri, Porsiyon Miktarı; 100 g

 • Kalori; 53.3 kcal
 • Toplam yağ; 0,3 gr
 • Kolesterol; 0 mg 
 • Potasyum; 166 mg
 • Sodyum; 2 mg
 • Magnezyum; 12 mg
 • Kalsiyum; 37 mg
 • Demir; 0,2 mg
 • Şeker; 11 gr
 • Diyet lifi; 1,8 gr 
 • Karbonhidrat; 13 g
 • Protein; 0,8 gr
 • A vitamini; 681 IU
 • B6 Vitamini; 0,1 mg
 • B12 vitamini; 0 µg
 • C vitamini; 26,7 mg
 • D vitamini; 0 IU

]]>
Mandalina Kabuğu Çayı https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-kabugu-cayi.html Mon, 26 Nov 2018 18:00:23 +0000 Mandalina kabuğu çayı, Trunçgiller familyasına ait olan mandalinanın Çin kökenli bir meyve olduğu düşünülmektedir. Yapraklarını dökmeden muhafaza eden nadir kış meyvelerinden biridir. Owari, Clementine, Tangor, S Mandalina kabuğu çayı, Trunçgiller familyasına ait olan mandalinanın Çin kökenli bir meyve olduğu düşünülmektedir. Yapraklarını dökmeden muhafaza eden nadir kış meyvelerinden biridir. Owari, Clementine, Tangor, Satsuma bilindik mandalina çeşitlerindendir. Kışın toplanır. Seralarda üretilen bir meyve olduğu için neredeyse tüm yıl boyunca bulunabilir. Tatlı, dondurma, kek, şekerleme gibi daha pek çok alanda kullanılan bir meyvedir. Bunların haricinde kozmetik ve parfüm sektöründe, şampuan, sabun içeriklerinde yaygın şekilde kullanılır.

Karbonhidrat bakımından zengin içeriğe sahip olan mandalina, lif, protein, C ve E vitaminleri bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Meyvesi kadar kabukları da sağlık açısından faydalıdır. Mandalina kabukları genellikle çay yapılarak kullanılır. Ayrıca çiğ kabuk cilde uygulandığında nemlendirici, rahatlatıcı ve temizleyici etki sağlar.

Mandalina Kabuğu ÇayıMandalina kabuğu çayı nasıl hazırlanır

1 su bardağı mandalina kabuğu çayı yapmak için, 2 tane mandalina kabuğu yeterli olur. Mandalina kabukları elle ya da bıçakla ufak ufak doğranır. 1,5 su bardağı su cezveye alınarak kaynatılır. Su kaynatıldıktan sonra içine doğranan mandalina kabukları eklenir ve 5 dakika kadar daha kaynatılır. 10 dakika demlendikten sonra isteğe bağlı olarak içine tarçın ya da zencefil eklenerek içilebilir. Tadı acı olursa bir miktar balla tatlandırılabilir. Gün içinde 2 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Mandalina kabuğu çayı faydaları

 • Mandalina kabuğu çayı düzenli kullanıldığında iç organların sağlığını koruyucu etki yaratır. Dokuların sağlığını olumlu yönde etkiler.
 • Düzenli tüketilen çay kolesterolü dengede tutar.
 • Kansere karşı vücudu korur. Mandalina kabuğu çayı kansere yakalanma olasılığını azaltır. Kanser hastalıklarına yol açan serbest radikaller ile mücadele etmede oldukça faydalıdır.
 • Mandalina kabuğu cilt sağlığı için faydalıdır. Cilt için kabuğu kullanıldığı gibi çay hazırlanarak da kullanılabilir. Hazırlanan çayla cilt bakımı yapılabilir. Cildi yumuşatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Özellikle kuru ciltler için mükemmel ve doğal bir bakım sağlar. Cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Gebelik döneminde sabah bulantılarına karşı içilebilir.
 • Mandalina kabuğu çayı kan şekerini dengeler ve karaciğer sağlığını korur.
 • Soğuk algınlığı, nezle ve gripten korunmak için düzenli olarak mandalina kabuğu çayı içilebilir. Bu tür hastalıklardan çabuk kurtulmayı sağlar.
 • Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • İçeriğinde bulunan mineral, vitaminler sayesinde yorgunluğa karşı iyi gelir, vücut direncini arttırır.
]]>
Mandalina Diyeti https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-diyeti.html Tue, 27 Nov 2018 08:57:04 +0000 Mandalina Diyeti, Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan mandalinanın C vitamini özelliğinin yanı sıra zayıflatma özelliği de vardır. Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan mandalina Karadeniz Bölgesinin b Mandalina Diyeti, Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan mandalinanın C vitamini özelliğinin yanı sıra zayıflatma özelliği de vardır. Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan mandalina Karadeniz Bölgesinin bir kısmında da yetişmektedir. Portakala benzeyen ve neredeyse aynı faydaları taşıyan mandalina kabuğu soyulduktan sonra dilimlenmiş şekilde açığa çıkar. Sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sağlığa faydalı olmasını sağlar. Kalsiyum, demir, fosfor, potasyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Kalori değerine bakılacak olursa 1 adet mandalina ortalama olarak 40-50 kalori kadardır. Kış meyvesi olsa da seralarda yetiştiriciliği yapıldığı için yılın her mevsiminde mandalina bulmak mümkündür. Yeşil ya da turuncu renklere sahip olan mandalinanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Kalori bakımından düşük olduğu için zayıflamak içinde sıkça tercih edilmekte ve adından oluşan zayıflama diyetleri bulunmaktadır. C vitamini bakımından zengin bir meyve olduğu için vücudu pek çok hastalığa karşı korur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücut direncini arttırır. Özellikle soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı faydalıdır. İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve lif sayesinde diyeti yapıldığında vücuda enerji verir, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Lifli yapısı sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar, hazmı kolaylaştırır. Mandalina diyeti sayesinde ve diyete sadık kalındığında sadece 3 günde 5 kilo vermek mümkün olur. Mandalina diyeti şok diyet olarak kabul edildiği ve günlük enerji miktarını karşılayamadığı için 3 günden fazla uygulanmamalıdır. Diyetle birlikte bol su tüketimine özen gösterilmeli ve fazla ağır olmamak kaydıyla egzersiz yapılmalıdır.

Mandalina DiyetiMandalina diyeti

1. Gün

Sabah kahvaltısı: 1 tane mandalina, 1 dilim çavdar ya da kepek ekmeği, 1 fincan Türk kahvesi, 1 çorba kaşığı reçel ya da fındık ezmesi

Öğle yemeği: 100 gram ton balığı, 1 fincan Türk kahvesi, 1 dilim kepek ya da çavdar ekmeği

Akşam yemeği: 100 gram yağsız hindi eti, 1 tane yeşil kabuklu ekşi elma, 2 tane havuç rendesi, 1 kase kadar taze fasulye yemeği

Gece: 1 top sade dondurma

2. Gün

Sabah kahvaltısı: 1 fincan şekersiz, açık çay, 1 dilim kepek ya da çavdar ekmeği, 1 tane mandalina, 1 tane haşlanmış yumurta

Öğle yemeği: 8-10 tane tuzlu kraker, 1 kase süzme yoğurt, yarım muz

Akşam yemeği: Yağsız hindi eti kullanılarak hazırlanmış sandviç, yarım muz, 1 tane havuç rendesi ve 1 su bardağı haşlanmış brokoli

Gece: 1 top sade dondurma

3. gün

Sabah kahvaltısı: 1 tane mandalina, bir fincan Türk kahvesi, 1 dilim yağsız süzme peynir, 5-6 tane tuzlu bisküvi

Öğle yemeği: 1 dilim kepek ya da çavdar ekmeği, 1 fincan Türk kahvesi, 1 tane haşlanmış yumurta

Akşam yemeği: 1 kase haşlanmış karnabahar, 1 ince dilim karpuz, 2 tane rendelenmiş havuç, 100 gram ton balığı

Gece: 1 top sade dondurma

]]>
King Mandalina https://www.mandalina.gen.tr/king-mandalina.html Tue, 27 Nov 2018 16:06:25 +0000 King mandalina, Tek dilimde 10 tane çekirdek barındırabilme yeteneğine sahip bir mandalina türüdür. Her yörede bilinmesine rağmen Geyve ve civarında özellikle aranılan mandalina olan King (Gramantin) Mandalina pazarlarda da mevcut King mandalina, Tek dilimde 10 tane çekirdek barındırabilme yeteneğine sahip bir mandalina türüdür. Her yörede bilinmesine rağmen Geyve ve civarında özellikle aranılan mandalina olan King (Gramantin) Mandalina pazarlarda da mevcut artık. Kış hastalıklarından korunmamıza faydalı olan turunçgillerin belkide en nazik olanı olan mandalina türüdür. Meyvesi üzerinde iken yeniden çiçek açar. 

King MandalinaKing mandalinanın faydaları: Yüksek miktarda çeşitli antioksidanlar içerir. Soğuk algınlığı ve grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamak için özellikler kış aylarında bolca tüketip vücuda C almakta fayda vardır. Susuzluğu giderir. Mide ve bağırsak florasını temizler. Hastalıklara karşı şifadır. İştah açar ve öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur. Bolca fiziksel aktivite yapan sporcular mandalinayı bol miktarda kullanmalıdır. Kalp sağlığını ve sinir sistemini korur. Diyabet hastalarına şifa sağlar. 

Özellikle akşam yemekten sonra mandalina tüketirseniz uykunuzun geldiğini fark edeceksiniz. Felç durumunda da yararı görülebilir. Ayrıca çağımızın hastalığı olan kansere yakalanma riskini azaltır. Mandalinanın her türü sayısız fayda sağlar. King mandalina türü de bu faydaları bünyesinde barındırır.

]]>
Yeşil Mandalina https://www.mandalina.gen.tr/yesil-mandalina.html Wed, 28 Nov 2018 03:21:21 +0000 Yeşil Mandalina, Mandalina kış mevsimi meyvesidir. C Vitamini  deposu olan mandalina Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Bir çok faydaları vardır. Kışın özellikle C vitamini deposu olduğu için soğuk algınlığı ve gribe iyi Yeşil Mandalina, Mandalina kış mevsimi meyvesidir. C Vitamini  deposu olan mandalina Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Bir çok faydaları vardır. Kışın özellikle C vitamini deposu olduğu için soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Genellikle insanlar sarı olanını tercih ederler, oysa yeşil mandalina sararmış olandan daha faydalıdır. Neden derseniz hiç bir işlem görmeden dalından koparıldığı şekildedir. Mandalina toplandıktan sonra kapalı bir yere konarak etilen gazı ile sarartılıyor, parlak görünmesi ve dayanıklı olması için parafinle (mumla) kaplanıyor. 

Yeşil mandalina renginin yeşil olması işlem görmediği anlamına gelir ve daha sağlıklıdır. Tadı biraz ekşimsi, mayhoş olmakla birlikte oldukça lezzetli meyvedir. Bir çok hastalığa da faydası olduğu saptanmıştır. Araştırmalara göre mandalinaya rengini veren karoten nedeniyle karaciğer hastalıkları, damar sertliği ve şeker hastalıkları riskini azaltmaktadır, içeriğinde bulunan potasyum sayesinde yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu saptanmıştır.Yeşil Mandalina

Yeşil mandalina ince kabuklu ve kolay soyulan bir meyve olduğu için çocuklar severek yerler. Günde iki üç tane yenmesi gerekir.yeşil mandalina taze olarak tüketildiği gibi meyve suyu, marmelat, reçel, tatlı ve şerbet yapımında da kullanılır. Ayrıca kabukları pasta ve keklerde kullanıldığında hoş bir koku ve tat verir.

Mandalina alırken özellikle dikkat edilmesi gereken işlem görmemiş olması, dalından yeni kopmuş yaprakları üstünde olan kurumamış ve yeşil mandalina olmasıdır. Hem uzun süre çürüme yapmaz dayanır hem de kimyasal görmediği için daha sağlıklıdır.
]]>
Mandalina Fidanı https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-fidani.html Wed, 28 Nov 2018 17:34:29 +0000 Mandalina Fidanı, Ağaçlarda tıpkı insan gibidir. Mandalina ve diğer bütün ağaç fidanlarını yetiştirmek de insanların büyümesine benzer. Dikilen fidanları yeni doğan çocuğa benzetiriz. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde b Mandalina Fidanı, Ağaçlarda tıpkı insan gibidir. Mandalina ve diğer bütün ağaç fidanlarını yetiştirmek de insanların büyümesine benzer. Dikilen fidanları yeni doğan çocuğa benzetiriz. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için onlara özen göstererek dikkat etmek gerekir. Nasıl bebeklerin yediklerine içtiklerine dikkat ediliyor ise yeni dikilen fidanlar içinde aynı şey geçerlidir.

Mandalina meyvesi yenen ve çiçek açan bir bitkidir. Büyük arazilerde ağaç olarak yetişmesinin yanı sıra saksıda çiçek olarak da yetiştirilebilir. Saksıda yetiştirmek için daha kolay ve saksıda yetişmeye uyumlu mandalina ağaçlarını temin etmek gerekir. Bitki saksıdayken doğrudan güneş ışığı almadan yetişebilir. Dolaylı ışıklar bitkinin yetişmesi için yeterli olacaktır. Çok sert hava koşulları çiçeğin yaprağına ve meyvesine zarar verebilir. Saksıda yetişen mandalinanın aksine arazide yetişen mandalina ağaçları ılıman iklimi severler. Ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi’nde mandalina yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bitkinin çoğaltılmasında en uygun zaman Nisan ayıdır. Bitki kökten ayrılarak çoğaltılabilir. Kökten ayrılan yeni bitkilerin tümü en kısa sürede başka bir toprağa dikilmelidir. Bu çoğaltma yöntemi kolay ve zahmetsiz bir yöntem olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Bitkilerin bakımında özellikle sulamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bitki köküne tamamen su ulaşmadığında mandalina ağacı kuruyabilir. Her sulamada bitkiye aynı miktarda su verilmelidir. Bitki yılda en az bir kez zirai ilaçlara ihtiyaç duyar. Zirai ilaçlama yöntemi ile ağaca verilen vitaminler mandalinanın ömrünü uzatmasıyla birlikte daha çabuk meyve vermesini de sağlar. Bitki kış aylarında aşırı soğuk hava şartlarından korunmalı ve bulunduğu ortamda başka cisimlerle temas etmesi engellenmelidir.

Portakala göre daha yumuşak kabuklu bir turunçgiller sınıfı meyvesi olan mandalina kış aylarında tüketilir. Kabuğu soyularak tüketilebildiği gibi suyu sıkılarak meyve suyu olarak da kahvaltılarda, vitamin takviyesi olarak çocuklar ve yetişkinler tarafından tüketilebilir. Zengin bir C ve B vitamini kaynağı olan mandalinanın kanı temizleme özelliği de vardır. Bütün turunçgillerin özelliği olan kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürmekte oldukça etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarına faydalı olması da bilinen faydaları arasındadır. Özellikle kış aylarında insanların sıkça şikayetçi oldukları grip hastalığına da iyi gelir. Bağışıklık sistemini korur. Düzenli ve doğal olarak tüketildiğinde damar sertliği ve felçlere de etkisi olduğu bilinmektedir. Bitki sıcağı sever fakat soğuğa da dayanıklıdır, 3-4 derecenin altındaki sıcaklıklarda ise donabilir. 45 dereceye kadar olan sıcaklara dayanabilir. Çok fazla soğuk ve sıcak hava koşullarına maruz kalması bitki yapraklarına, çiçeklerine, meyvelerine ve köklerine zararlıdır. Saksıda yetiştirilen mandalina fidanları, saksı değişimi iki yılda bir olmak üzere sıcak ayların başladığı zamanlarda Nisan-Mayıs ayları gibi yapılmalıdır.

Mandalina FidanıMandalina Ağacı Nasıl Sulanmalı

 • Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağı için bitkiye verilen suyun arttırılması gerekir.
 • Su toprağın her tarafına ulaşacak şekilde sulama yapılmalı.
 • Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda olacak şekilde yapılmalıdır.
 • Ağaçta çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.
 • Mandalina bitkisi yetiştirmede kış aylarında oda sıcaklığının 12°C nin altında olmamasına dikkat etmek gerekir.
 • Mandalina ağacı yaz aylarında meyve verir ve meyvelerini kış aylarına doğru dökerek dinlenme sürecine girer.
 • Bitkiye kış aylarında direkt musluktan alınan soğuk çeşme suyunu vermek doğru değildir. Bitkiye verdiğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.
Mandalina Çiçeği https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-cicegi.html Wed, 28 Nov 2018 18:51:32 +0000 Mandalina Çiçeği: Gerek ofiste gerek evin balkonunda yada bahçesinde güzel bir görünüm sağlayarak yaşadığımız alanın renklenmesini sağlayan yeşil bitkilerden olan mandalina çiçeğinin yeryüzünde pek çok çeşidini g Mandalina Çiçeği: Gerek ofiste gerek evin balkonunda yada bahçesinde güzel bir görünüm sağlayarak yaşadığımız alanın renklenmesini sağlayan yeşil bitkilerden olan mandalina çiçeğinin yeryüzünde pek çok çeşidini görmek mümkündür. Bol ışık seven mandalina çiçeği başka çiçeklerden farklı olarak direk olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Çünkü ışık alan bir bitki olan mandalina çiçeği, ışık aldığı tarafa doru eğilim göstermektedir ve bu sebeple de bu bitkinin ışık almayan yönünün haftada bir kere ışık alan yöne doğru çevrilmesi gerekmektedir. Bu bitkinin çok fazla ışık almaması halinde yeterince besin almamış olması sebebi ile yaprakları ve çiçekleri sararmakta ve ölmektedir.

Mandalina Çiçeğinin Sulanması: 

Mandalina çiçeğinin yaz aylarında haftada iki kez sulanması gerekmektedir. Kış aylarına gelindiğinde ise bu bitki, haftada bir kez saksının üst kısmından sulanması gerekmektedir. Bu bitki yaz aylarında sulanırken Pazartesi ile Perşembe günlerinin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Mandalina çiçeği her zaman aynı ölçülerde sulanmalıdır ve bu bitkinin akşam sulanmış olması halinde sabahında saksıda biriken suyun dökülmesi gerekmektedir. Bunun amacı bu bitkinin toprak kısmında oluşma ihtimali olan koku ile haşerelerin oluşumunu engellemektir. Mandalina bitkisinin sulanmasındaki asıl kural bu bitkinin toprağına kurudukça su verilmesidir. 

Mandalina Çiçeği

Mandalina Çiçeği ve Rüzgarın Etkisi: 

Saksıda büyütülen mandalina çiçeğinin rüzgâr akımına maruz kalan alanlardan uzak tutulması gerekmektedir. Çünkü aksi takdirde çiçek rüzgârın etkisi ile sallanacağından bitkinin sapı oynayacak ve toprağın kök kısmı hava akımına maruz kalacaktır. Bu durum ise hem çiçeğin daha az ömürlü olmasına sebep olacak hemde yaprak kısımlarında sararmasına ve çiçeklerinin solmasına sebep olacaktır. Mandalina çiçeği bu sebeple özelliklede kapı ağzında ya da pencere kenarında bırakılmamalıdır.

Mandalina Çiçeği Budaması: 

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitki çeşidi olan mandalina çiçeği bitkisinin yapraklarının ve çiçeklerinin solmasının ardından çiçeğin yeniden yapraklar getirmesi ve kendini yenilemesi amacı ile çok fazla uzamış olan dallarının kesilerek şekillendirilmesi gerekmektedir. Budama işleminin ardından dalın hava almaması amacı ile üzerine soğuk silikon veya yakmayan yapıştırıcı kullanarak dalın üzeri kapatılabilmektedir. Bu bitkinin toprağının değiştirilmesi için Nisan ayları tercih edilmeli ve toprak değişimi esnasında değişecek olan çiçeğin saksısının en çok bir numara büyük olmasına özen gösterilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.

Mandalina Çiçeği ve Vitamin Kullanımı: 

Vitamin kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, mandalina çiçeğinin yaprak ve çiçek kısımlarında sağlık açısından herhangi bir problem olmaması halinde çiçeğe vitamin vermenin gereksiz olduğudur. Bunun yanı sıra, bu bitkinin çiçeklerinin solmuş olması ve budamasının yapılmış olması halinde bitkinin hem tekrar çiçeklenmesi hem de daha iyi gelişmesi amacı ile çiçek satılan yerlerde kolaylıkla bulunabilen çiçek vitaminlerinden kullanım bilgilerine uygun olarak kullanılması ve bu şekilde bitkiye besin desteği verilmesi mümkündür. Vitaminler genellikle bir litre suyun içine bir kapak ölçekte koyularak tamamen karıştırıldıktan sonra çiçeğe 15 günde ya da ayda bir verilmektedir. Yine de vitamin satılan yerlerden alınan vitamine uygun ölçülerin öğrenilmesi gerekmektedir. Genellikle bu bilgiler alınan vitamin arka tarafında yazmaktadır.

]]>
Rüyada Mandalina Toplamak https://www.mandalina.gen.tr/ruyada-mandalina-toplamak.html Thu, 29 Nov 2018 13:16:11 +0000 Rüyada Mandalina Toplamak, Rüya sahibinin sıkıntılarından kurtularak çevresine pozitif enerji yayacağına işarettir. Rüyada mevsiminde bir mandalina bahçesinde mandalina topladığını gören kimse iş hayatında başarılar elde Rüyada Mandalina Toplamak, Rüya sahibinin sıkıntılarından kurtularak çevresine pozitif enerji yayacağına işarettir. Rüyada mevsiminde bir mandalina bahçesinde mandalina topladığını gören kimse iş hayatında başarılar elde eder. Şayet bu kimse ticaret ile uğraşmakta ise güzel kazançlar elde eder ayrıca çalışanları ile arkadaş ilişkileri kurmasından kaynaklı olarak çevresindeki insanların kendisine daha fazla destek olmaktadır. Şayet rüya sahibi hasta ise Allah'ın izniyle bu sıkıntılarından kurtulur ve kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur. Şayet bu rüya gelecekten bir kısım olacak olaylara ilişkin olarak da haber verebilir. Bu rüyayı gören kişi sosyal hayatını iyi yorumlamalıdır. Eğer bir işe girecek ise enine boyuna düşünerek iyi bir çalışma gerçekleştirdikten sonra bu işe girmelidir. Ancak yapmış olduğu planlı çalışmalar neticesinde güzel neticeler elde edecektir. Bir kısım rüya tabircisi rüyada mandalina toplamayı önceden yapılmış bir yatırımın değerleneceği şekilde yorumlanmıştır. Böyle bir rüya sahibi şayet geçmişte bir ev veya arsa almış ise bu arsa çok hızlı bir şekilde değer kazanacağından dolayı ciddi bir zenginleşmeye işaret olduğunu dile getirmişlerdir. 

Rüyada Mandalina ToplamakRüyada Mandalina Toplayarak Yemek, Rüya sahibinin almış olduğu iyi eğitimden kaynaklı olarak üst düzey noktalara geleceğine işarettir. Bu kişinin yapmış olduğu bilimsel çalışmalar sebebiyle ailesi ve ülkesinin göğsünü kabartacaktır. Şayet bu kimse yararlı bir icat üretme gayreti içerisinde ise bu gayretinde başarılar elde eder ve insanlığın menfaatine yarayan işler çıkartır. Rüyasında mandalina gören kimse sosyal hayatında yapmış olduğu olayları iyi yorumlamalıdır. Birçok rüya tabircisi rüyada mandalina toplamak ve yemeği iyiye, güzele, hayırla gelecek servet olarak açıklamıştır. 
]]>
Mandalina Kabuğu Reçeli https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-kabugu-receli.html Fri, 30 Nov 2018 01:51:59 +0000 Mandalina kabuğu reçeli, meyve kabuklarıyla yapılan reçeller günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Portakal kabuğu, limon kabuğu, mandalina kabuğu reçeli gibi farklı tarifler var. Elbette bunların bazı püf noktaları da var. Mandalina kabuğu reçeli, meyve kabuklarıyla yapılan reçeller günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Portakal kabuğu, limon kabuğu, mandalina kabuğu reçeli gibi farklı tarifler var. Elbette bunların bazı püf noktaları da var. Çünkü bazı meyvelerin kabukları acımtırak oluyor. Bu nedenle önce acılarının alınması gerekiyor. Mandalina kabuğuyla ise reçel yapmak daha kolay. Özellikle kokulu mandalina ile yaptığınız reçel daha lezzetli olur. Bu reçeli yaparken king mandalina denilen türünü kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak bunların portakala benzer türü de oluyor. Bunlarla yaparsanız reçeliniz acı olabilir. Mandalina görünüşünde olan king mandalinayı kullanmanızı önemle belirtelim. Meyve kabuklarının da kendilerine özel besleyici değerleri oluyor. Bazılarının meyveden fazla faydası var. Bu şekilde reçel olarak değerlendirirseniz, kahvaltılarda, tatlılarda farklı lezzetler tatma olanağına da sahip olursunuz. Şimdi bu lezzetli reçeli kışın tam zamanındayken hep birlikte hazırlamaya başlayalım. Herkese kolay gelsin.

Mandalina Kabuğu ReçeliMandalina kabuğu reçeli için gerekli malzemeler
 • 9 adet king mandalina kabuğu
 • 2 su bardağı mandalina suyu ya da normal su
 • 2 su bardağı toz şeker
 • Çeyrek limon suyu
Mandalina kabuğu reçeli yapımı
Mandalinaları soymadan önce sirkeli suyun içinde 10 dakika kadar bekletin. Bu sayede kabukların üzerindeki kimyasallar, tarım ilaçları kolayca temizlenir. Daha sonra mandalinaları yıkayın ve kabuklarını soyun. Bunları mutfak robotunda iyice küçük parçalar halinde doğrayın. Ancak püre gibi olmamalarına dikkat edin. Daha sonra bir tencereye alarak, içine toz şekeri de koyun. Ellerinizle bunu biraz yoğurur gibi karıştırın. Böylece mandalina kabukları ve şeker özdeşleşir. Bu şekilde tencerede 3-4 saat kadar şekerle kabukları bekletin.

Daha sonra tencereye sıcak su koyarak ocakta kaynatmaya başlayın. Mandalina suyu koyacaksanız onu da sıcak koymalısınız. Kaynama sırasında üzerinde oluşan köpükleri de kevgirle alarak temizleyin. Ocağın altını kısarak, her zaman yaptığınız reçeller gibi koyulaşmasını bekleyin. Mandalina kabuğu reçelini ocaktan indirmeden 10 dakika önce de içine limon suyunu koyun. Daha sonra ocaktan aldığınız reçeli sıcak halde kavanozlara doldurun. İyice soğuyunca kavanozların ağzını kapatın. Mandalina kabuğu reçelini dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Dediğimiz gibi en önemli konu reçel yapımında kullanacağınız king mandalinanın portakal gibi olmamasıdır.

Afiyet olsun.
]]>
Mandalina Zayıflatırmı https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-zayiflatirmi.html Fri, 30 Nov 2018 10:36:11 +0000 Mandalina zayıflatır mı, mandalinanın zayıflatmaya faydaları bulunmaktadır. Her şeyin öncesinde, vücuttaki özellikle de karaciğer ve karın bölgesinde olan yağları mandalina ile kolaylıkla eritebilirsiniz. Mandalinanın zayıfl Mandalina zayıflatır mı, mandalinanın zayıflatmaya faydaları bulunmaktadır. Her şeyin öncesinde, vücuttaki özellikle de karaciğer ve karın bölgesinde olan yağları mandalina ile kolaylıkla eritebilirsiniz. Mandalinanın zayıflatmaya faydaları arasında, içeriğinde bulunan lif miktarı sayesinde metabolizmayı düzenleyici etkisi de vardır. Ayrıca bununla birlikte idrar söktürücü özelliği vardır. Bu yüzden vücuttaki ödemin atılımı da mandalina ile sağlar.

Mandalina sonbahar ve kış aylarının çok sevilen bir meyvesidir. C vitamini deposu olmakla birlikte birçok hastalığa şifa oluyor. Doktorlar mandalinanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyorlar. Ayrıca günlük beslenme planımızda mutlaka olması gerektiğini de söylüyorlar. Birçok ciddi rahatsızlığa da iyi gelen bu mucize bir meyvedir ve şifa kaynağıdır. 

Mandalina ZayıflatırmıMandalina ile zayıflama için mandalina ne zaman ve nasıl tüketilmeli

Mandalina ile zayıflama için, meyvenin ara öğünlerde, kabuğunun soyulmasından hemen sonra yenilmesi gerekmektedir. Bu sayede, içeriğinde bulunan liflerin, sindirime katkı sağlamaktadır. Ayrıca mandalinanın içeriğinde şekerde bulunmaktadır. Bundan dolayı mandalina yemek yerine mandalina suyu içmenin sizin için kaş yaparken göz çıkartmak anlamına geleceğini de unutmamak gerekir. Ara öğünlerde iki adet mandalina tüketmeniz sizin için sağlıklı zayıflama için giden yol olacaktır.
]]>
Mandalina Reçeli https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-receli.html Sat, 01 Dec 2018 09:23:32 +0000 Mandalina reçeli, Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı peynir yada zeytin gibi görünse de aslında kahvaltıda reçel de oldukça önemlidir. Türk mutfağında reçel çeşitleri de fazlası ile mevcuttur. Reçeli kahvaltı da tereya Mandalina reçeli, Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı peynir yada zeytin gibi görünse de aslında kahvaltıda reçel de oldukça önemlidir. Türk mutfağında reçel çeşitleri de fazlası ile mevcuttur. Reçeli kahvaltı da tereyağı ile beraber yemek oldukça keyiflidir. Klasik reçellerin yanı sıra artık farklı meyve ve sebzeler ile de reçel yapılmaktadır. Bugün sizlere kimsenin çok yapmadığı bir mandalina reçeli tarifi vereceğim. Eminim tadını çok beğeneceksiniz. Şimdiden kolay gelsin. 

Mandalina ReçeliMandalina reçeli için gerekli olan malzemeler 
 • 10 adet orta boy mandalina 
 • 2.5 su bardağı şeker 
 • 3 su bardağı su 
 • Yarım limon suyu 
 • 1 adet kabuk tarçın 
Her reçelin farklı yapım metotları vardır. Mandalina reçeli de diğer reçeller gibi aslında yapılışı. Mandalina reçeli için ilk mandalinaları yıkayıp kabukları soyun. Kabuklarını soyduğunuz mandalinaları tek tek olacak şekle getirin yani dilimleyin. Daha sonra bir tencereye suyu ve şekeri ekleyin ve kaynamasını bekleyin. Su ve şeker kaynamaya başladıktan sonra yarım limonun suyunu sıkıp kaynatmaya devam edin. Çok cıvık olmayacak şekilde olana kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra mandalinaları ekleyin ve bir defa karıştırıp ocağın altını kısın. Eğer çok karıştırırsanız mandalinalar ezilmeye  başlayacaktır. Buda görüntü açısından pek güzel olmayacaktır. Mandalinalar kaynamaya başlayıp rengini verinceye bekleyin. Mandalinalar rengini ve kokusunu verip tam anlamıyla yumuşayınca ocağın altını kapatın ve bir adet kabuk tarçını tencerenin içerisine atın. Biraz soğuduktan sonra kavanozlara alın ve kahvaltılarda afiyet ile yiyebilirsiniz. 
]]>
Kabuklu Mandalina Reçeli https://www.mandalina.gen.tr/kabuklu-mandalina-receli.html Sat, 01 Dec 2018 10:44:31 +0000 Kabuklu mandalina reçeli, Bir çoğumuz için reçel kahvaltının olmazsa olmazıdır. Bir çok meyve çeşidinden bir birinden lezzetli reçeller hazırlanıp tüketilmektedir. Bazen sebze kabuklarından veya sebzelerin kendisin den bile r Kabuklu mandalina reçeli, Bir çoğumuz için reçel kahvaltının olmazsa olmazıdır. Bir çok meyve çeşidinden bir birinden lezzetli reçeller hazırlanıp tüketilmektedir. Bazen sebze kabuklarından veya sebzelerin kendisin den bile reçel yapanlarımız vardır. Reçel genelde yaz aylarında birbirinden lezzetli meyvelerin toplanıp kışa aylarında tüketmek için hazırlanan bir besindir. Fakat öyle kış meyveleri vardır ki reçel yapıldığında kimse hayır diyemez. Örneğin ayva reçeli veya mandalina reçeli gibi. Bir çoğumuz mandalinanın sadece kabuğundan reçel yaparken bir çoğumuz da tamamı yani kabuklu mandalina reçeli yapıp tüketiriz. Kabuklu mandalına reçeli Herkesin damak zevkine hitap eden bir reçel çeşitti olmasa da sevenlerin vazgeçemeyeceği bir lezzettir. Kabuklu mandalina reçeli için mutlaka küçük ve ince kabuklu mandalinaları tercih etmemiz gerekir. Ayrıca kabuklu mandalina reçeli genelde bodrum mandalinası ile yapılmaktadır fakat tercihe göre de değişebilir. Kabuklu mandalina reçelini hazırlarken acı suyunu çıkarmak gerekir. Biraz kekremsi bir tat sevenler bir defa haşlayıp acısını çıkarta bilir eğer hiç kekremsi tat kalmasın istiyorsanız iki veya üç defa haşlama suyunu değiştirebilirsiniz. 

Kabuklu Mandalina ReçeliKabuklu mandalina reçeli için gerekli malzemeler
 • 1 kilo ince kabuklu küçük mandalina,
 • 5 su bardağı toz şeker,
 • 2 su bardağı mandalina suyu,
 • 1 adet yıldız anason,
 • 5-10 adet karanfil,
 • 1 adet kabuk tarçın,
 • Çeyrek limon suyu,
Hazırlanışı; Öncelikle mümkünse bol sulu ve ince kabuklu bodrum mandalinasını bulmam mümkün değilse ince kabukla bir mandalina çeşidini tercih edebilirsiniz. Saplarını temizleyip bol suda yıkadığımız mandalinaları derin bir tencerenin içerisine koyup mandalinalar patası su dolduruyoruz. Daha sonra tencereyi ocağa koyup mandalinaları 15- 20 dakika haşlıyoruz. Daha sonra mandalinaların acı suyunu bıraktığı haşlama suyunu süzüp tekrar duru su doldurup bir 15-20 dakika daha haşlıyoruz. Ardından mandalinayı haşladığımız ikinci suyunu da değiştirip bol soğuk suda yıkıyoruz. Daha sonra mandalinaları tencereye koyup üzerine toz şekeri ilave ediyoruz. Daha sonra iki su bardağı mandalina suyunu ekleyip 10 dakika kadar bekliyoruz. Daha sonra ocağın küçük bölümüne alıp kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Kaynayan kabuklu mandalina reçeline güzel bir aroma vermesi için temiz bir tülbent veya süzgeç içerisine yıldız anason, karanfil ve kabuk tarçını koyup ucu dışarıda kalacak şekilde reçelin içerisine bırakıyoruz. Daha sonra yaklaşık 40 dakika kaynattığımız reçelin içerisine çeyrek limon suyunu sıkıp 10 dakika daha kaynatıyoruz. Ardından ocaktan indirdiğimiz reçelin içerisinde aroma vermesi için eklediğimiz karanfil, anason ve tarçını çıkartıp reçeli oda sıcaklığında soğutuyoruz. Daha sonra cam kavanozlara doldurup ağzını sıkıca kapatıyoruz. Serin ve kuru yerde muhafaza ettiğimiz reçeli dilediğimiz zaman çıkartıp sevdiklerimizle paylaşabiliriz. Deneyen herkese şimdiden afiyet şifa olsun. 
]]>
Rüyada Mandalina Yemek https://www.mandalina.gen.tr/ruyada-mandalina-yemek.html Sun, 02 Dec 2018 07:39:24 +0000 Rüyada mandalina yemek, rüya sahibinin iş hayatında çok kısa bir süre içerisinde çok büyük gelirler elde edeceğine ve bu gelirleri mantıklı bir şekilde kullanacağı için servetine servet katacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyada mandalina yemek, rüya sahibinin iş hayatında çok kısa bir süre içerisinde çok büyük gelirler elde edeceğine ve bu gelirleri mantıklı bir şekilde kullanacağı için servetine servet katacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Şu yaşına kadar sürekli olarak belki de ailesi ile yapmış olduğu iş nedeniyle ailesinin sözünden çıkmadığından ve kendisine ait olan bir işi olmayıp ailesinin yanında alıştığı için hep aynı mevki de ilerliyordu. Ama artık kendi ayaklarının üzerinde durma vaktinin geldiğini eşi ya da yakın bir dostu tarafından alacağı destek ile kuracağı bu iş yerinde ilk başlarda zorlanıp pişman olmaya başladığı an içerisinde öyle bir serveti olacak ki öyle mutlu bir yaşamak sürecek ki kendisi de artık ömrünün sonuna kadar ailesi ile huzurlu ve de çok mutlu olacağı bir hayatı yaşayıp mutlu bir hayatı yaşamış olacaklardır.

Rüyada mandalina yemek, yemiş olduğunuz mandalina tatlı ise sizin iş hayatınızda ilk başlarda büyük bir zorlukla karşılaşacağınızı ama daha sonradan iş hayatınnızda sizin göstermiş olduğunuz sabır sayesinde hayatınızda her şeyin yoluna gireceği şeklinde yorumlanmaktadır. Eğer ki yediğini mandalina ekşi ise sizin hayatınızda her şey çok yolunda giderken sizin malınıza servet katarken, sizin hayatınızda gerek aile gerek iş hayatınız çok yolunda giderken yapacağınız bir hata yüzünden bir anda her şeyin değişeceğine ve sizlerin bu hatanız yüzünüzden bütün servetinizin gideceğine ve başta aile hayatınız olmak üzere bütün çevrenizin de sizlerden uzaklaşacağına işaret etmektedir.

Rüyada Mandalina Yemek
Rüyada mandalina yemek
, evinize gelen misafirlerinize yemek sonrası meyve ikram ediyorsanız ve meyvelerin içerisinde mandalina varsa sizin rüyanızda gördüğünüz misafirlerinizle aslında aranızın çok iyi olduğu sizin çok temiz kalpli bir insan olduğunuz için herkese aynı iyi niyetle yaklaştığınızı ama insanların sizi sadece maddi olarak gördüğünden, maddi olarak kullandığına işaret etmektedir. Sizler iş hayatınızda çok başarılı birer kimse olduğunuz için bu sizin çevrenizde yüzünüze karşı takdir edildiğinizi, ama aslında insanlar sizin arkanızdan kuyu kazdıklarını bilmeniz gerekmektedir. Bu yüzden de bir an önce önleminizi alarak insanlara karşı olan güveninizi biraz olsun azaltmanız gerekmektedir.

Rüyada mandalina yemek, rüyanızda kendinizi bir mandalina bahçesinin içerisinde görüp, birçok mandalinaları toplayıp ekşi ya da tatlı olan mandalinaları yediğinizi görmeniz durumunda sizin çok büyük işleri tek başınıza göğüsleyeceğinize ve kimsenin inanmadığı işleri yaparak çevrenizde bulunan insanları ilk önce şaşırtacağınız daha sonradan da onların güvenini kazanarak daha da büyük işlerde bulunacağınız anlamına gelmektedir. Hayatınızda doğru bildiklerinizden kesinlikle şaşmamalı ve sizi yolunuzdan çevirmek isteyenler olursa onları dinlemeden kendi bildiklerinizi her zaman için yapmanız gerekmektedir.

]]>
Rüyada Mandalina Ağacı Görmek https://www.mandalina.gen.tr/ruyada-mandalina-agaci-gormek.html Mon, 03 Dec 2018 06:44:37 +0000 Rüyada mandalina ağacı görmek, rüya sahibinin çok zevkli bir insan olduğunu ve kendisini insanların çok sevdiğini iri niyetli, dürüst ve de çok namuslu bir insan olduğuna işaret etmektedir. Rüyasında mandalina ağaçları ile Rüyada mandalina ağacı görmek, rüya sahibinin çok zevkli bir insan olduğunu ve kendisini insanların çok sevdiğini iri niyetli, dürüst ve de çok namuslu bir insan olduğuna işaret etmektedir. Rüyasında mandalina ağaçları ile dolu bir bahçede kendisini gören bir kimse için bu riya çok büyük bir şansın olmasına işaret etmektedir. Bir nevi bu rüyayı gören kişinin kendisine çok büyük şanslar getireceğine işaret etmektedir. Bu rüyayı gören kişi kendisini çok büyük sıkıntılardan ve de uğursuzluklarla dolu zamanlarda yaşamış olabilir ama çok kısa bir süre içerisinde kendisini o kadar mutlu ve bir anda hayatının değişeceği uğur içinde görecek ki kendisi bile hayatının bir anda bu kadar hızla değiştiğine hayret edecektir. Olgun olan mandalinaları görmüş olan kişi kendisinin yaşadığı olaylar karşısında her zaman aynı çizgide olduğundan ve asla hayatından ödün vermediği için büyük bir başarılara gittiği şeklinde yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin asla sabrından ödün vermemesi gerekmektedir.

Rüyada Mandalina Ağacı GörmekRüyada mandalina ağacı görmek, rüya sahibinin sık sık kendi kendisine kaldığı zamanlarda ya da uyumaya geçmeden önce kendisinin gözlerini kapattığı zaman hayaller kurması sonucunda aslında biraz öz güveni olsa bu hayalini kurduğu rüyalarını çok kısa bir zaman içinde gerçeğe dönüştüreceği şeklinde yorumlanmaktadır. Çevresinde olan ve kendisinin hayallerini bir türlü gerçeğe geçirmesini engelleyen insanlardan bir sıyrılıp kendisine yeni bir çevre kurduktan sonra onun artık hayatında daha iyi bir yerlere gelmesi bu sayede gerçekleşecektir. Rüya sahibinin yerinde saymasının tek nedeni çevresinde bulunan ve kendisinin şevkini kıran insanlardan dolayı bir türlü iş hayatında istediği yere gelememektedir.

Rüyada mandalina ağacı görmek, gördüğünüz rüyanızda mandalina ağaçları ile dolu bir bahçede sizler de mandalinaları ağacından tek tek koparıyorsanız öncelikle çok sabırlı olmanız gerekmektedir. Büyük bir işe adım atacağınıza ama çevrenizde bulunan insanların bu başlayacağınız işe sizin için, sürekli olarak olumsuz yönde konuşarak sizin bütün hevesinizi kırıyorlar ama sizler çevrenizde bulunan insanları dinlemeyip ya batarım ya da çıkarım şeklinde bir düşünceniz olursa ve gözü kara bir şekilde bu işe başlarsanız çok kısa bir süre içerisinde size yapacağınız işe girmemeniz konusunda uyarı yapan insanların yüzünü kızartacak ve çok büyük bir servet kazanarak özellikle kendinizi gayrimenkul konusunda çok daha iyi yerlere gelecek ve sizin önünüzde engel olan bu insanların da utanmasına neden olacaksınız.
]]>
Rüyada Mandalina Görmek https://www.mandalina.gen.tr/ruyada-mandalina-gormek.html Mon, 03 Dec 2018 15:42:30 +0000 Rüyada Mandalina Görmek, Alınacak ufak hediyelere ve yardımlara, sağlıklı bir ömre, bol kısmetlere, hastalıklara şifa bulmaya, iç ferahlığına, güzel amele, yoksulluktan kurtulma, temiz rızka, ilim ve irfana, rüya sahibine fa Rüyada Mandalina Görmek, Alınacak ufak hediyelere ve yardımlara, sağlıklı bir ömre, bol kısmetlere, hastalıklara şifa bulmaya, iç ferahlığına, güzel amele, yoksulluktan kurtulma, temiz rızka, ilim ve irfana, rüya sahibine faydalı olacak işlerle uğraşmaya, hayal edilen şeylerin gerçekleşeceğine, cömert kimseye, sevilen kişiler ile yaşanacak güzel geçime, rüyada görülen mandalina mevsiminde ise, rüya sahibinin kısa zaman zarfında eline geçecek olan helal paralara işaret eder. Rüyada çürümüş mandalina görmek, karmaşıklıktan uzak refah içinde yaşanacak bir geleceğe, tertemiz rızka, maddi sıkıntılardan kurtulmaya, şöhret sahibi olmaya, bol şansa ve gelirin artması ile tabir edilir.

Rüyada mandalina yediğini görmek, seyahat etmeye, dinlenilecek olan bir geziye veya tatile çıkmaya ve burada yaşanacak neşeli ve güzel sohbetler anlamına gelir. Bazı tabircilere göre rüyada mandalina yemek, sıcak bir şehir ya da ülkeye yapılacak olan eğlenceli gezilere işarettir. Rüyada yenilen mandalina tatlı ise, kısa sürede geçecek olan bir hastalığa, ekşi ise, rüya sahibinin yaşayacağı bazı zorluklara delalet eder. Bazı tabircilere göre rüyada mandalina görmek, kötülüğünü ve fenalığını gizleyen düşmana, sırların ortaya çıkacağına, üzüntü yaratacak durumlarla karşılaşmaya, yalancı bir dosta ve huzurun kaçacağına yorumlanır.

Rüyada Mandalina GörmekRüyada mandalina ağacı görmek, rüya sahibinin zevk ve sefa içinde yaşayacağı bir hayata, bol şansa ve mutluluğa,  uzun süre yaşanan ve rüya sahibinin oldukça derinden etkileyen olayların son bulacağına, olumsuzlukları ve üzücü durumları geride bırakmaya, aile içinde yaşanan huzursuzlukların bitmesine, iş hayatında yaşanacak olan büyük gelişmelere ve güzel yerlere gelineceği ile tabir edilir. Rüyada mandalina ağacından mandalina topladığını görmek, rüya sahibinin oldukça büyük işlere girişeceğine, hedeflere ulaşmaya, sıkıntıları ve zorlukları aşmaya, şansın artacağına alamet eder. Rüyada mandalina aldığını görmek, evlilik hayatının iyi gideceğine ve bu nedenle rüya sahibinin yüzünün güleceği anlamına gelir. Rüyada mandalina soyduğunu görmek, rahatlığa kavuşmaya, takdir edilecek itibara ve kuvvete erişmeye, kendisine manevi anlamda külfet olan yakından kurtulmaya, imrenilerek bakılacak olan bir hayat yaşamaya, güler yüzlü insanlarla karşılaşmaya, gelirin artmasına bolluk ve berekete ve temiz nimetlere delalet eder.

Rüyada olmamış mandalina görmek, temiz paraya, sakin ve huzurlu yaşanacak bir hayata, güvenli olmaya, rüya sahibinin karşısına çıkacak olan iyi niyetli ve samimi kişiye, verilen sözlerin tutulacağına, beklentilerin gerçekleşmesine, yakın bir zamanda duyulacak olan hayırlı bir habere, yüksek gelire ve kendisine oldukça fayda sağlayacak olan akrabalara işaret eder.

Rüyada bir poşet mandalina görmek, kısa zamanda alınacak sevinçli haberlere, rüya sahibinin mutlu olacağı olaylarla karşılaşacağına, hanede yaşanacak olan bolluk ve berekete, feraha çıkmaya ve dostlar ile yaşanacak bol muhabbetli günlere işaret eder. Rüyada mandalina bahçesi görmek, rüya sahibinin eğlenceli günler geçireceğine, murada ermeye, rüyayı gören kişi bekar ise, yakın zamanda karşısına çıkacak olan hayırlı bir kısmet ile evlenip mutlu bir yuva kuracağına, evlat sahibi olmaya, rüya sahibi hasta ise, hastalıktan kurtulup şifa bulacağına mandalina bahçesinde dolaşmak, sefa ve mutluluk içinde yaşanacak hayata, rüyada mandalina suyu içtiğini görmek ise hayırlı ve müjdeli habere delalet eder.
]]>
Mandalina Tatlısı https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-tatlisi.html Tue, 04 Dec 2018 10:40:48 +0000 Mandalina tatlısı, Mandalina ile yapılan kış tatlılarından birisidir. Mandalina kış meyveleri içerisinde çocuklarımızın ve bizlerin severek yediği içeriğinde bol bol C vitamini olan ekşi yada tatlı tatları olan bir meyvedi Mandalina tatlısı, Mandalina ile yapılan kış tatlılarından birisidir. Mandalina kış meyveleri içerisinde çocuklarımızın ve bizlerin severek yediği içeriğinde bol bol C vitamini olan ekşi yada tatlı tatları olan bir meyvedir. Hafif bir tatlı oluşu ve evde de çok rahat yapılacak olan bu tatlı lezzetiyle ve görüntüsüyle göz dolduruyor. Ekstra bir malzeme alınmadan evdeki malzemelerle çok rahat yapılacak olan bu tatlı çok kolay olması ile ayrıca ev hanımlarının tercihleri içerisindedir. 

Mandalina tatlısı malzemeleri;
 • 10 adet mandalina,
 • 2 su bardağı kadar şeker,
 • 6 adet bayat somun ekmek,
Sosu için malzemeler;
 • Krem peynir yada labne peynir (200 gram)
 • Pudra şekeri,
 • Ortalama iki avuç kadar dövülmüş ceviz ve fındık,
Mandalina TatlısıMandalina tatlısı, için gereken malzemeleri sizlerle paylaştıktan sonra ailenize, misafirlerinize afiyetle yedirebileceğiniz bu tatlı herkesin çok sevdiği mandalina meyvesini farklı şekilde tüketebilmenin bir yoludur. Tatlılar içerisinde en hafif tatlılardandır. 

Yapılışı;

Hazırladığımız mandalinaları meyve sıkacakları ile suyunu sıkarak hazırlarız. Yada elde sıkma aletlerini de kullanabilirsiniz. Sıra geldi bayat ekmeklerimize, ekmeklerin köşeleri kesilerek kalan yerinden ister dikdörtgen isterseniz de üçgen şekiller çıkartabilirsiniz. Eğer elinizde yeteri kadar bayat ekmek yoksa ekmekleri sertleştirebilmek için önceden ısınmış fırın içerisinde 5-10 dakika kadar kurutulabilir. Daha sonra ayarladığımız bir tencereye mandalina suyu ilave edilir. İçerisine şekerimizi ilave ederek kaynatılmaya başlanır. Kaynama işlemi olduktan sonra hazırladığımız karışım her ekmek diliminin üzerine bir kaşık yardımı yada fırça yardımıyla sürülür. Karışımın sürülme işlemi biten bayat ekmekler soğuması için buzdolabına konulur. Sos malzemeleri olan labne peynir ve pudra şekeri çırpılarak hazır hale getirilir. Soğumaya bıraktığımız bayat ekmek dolaptan çıkarıldıktan sonra üzerilerine sos olarak hazırladığımız krema kıvamındaki lezzetli olan sosu 1-1,5 parmak kalınlığında her bayat ekmeğin üzerine sürülür bütün parçalara uygulandıktan sonra dövülmüş ceviz ve fındıklar bütün parçaların üzerine serpiştirilir. Mandalina tatlımız,  artık hazırdır. şimdiden afiyetler olsun. Unutmayın belki mandalinayı yada suyunu sevmeyen kişilere içeriğindeki vitaminleri bu tatlı aracılığıyla almasını sağlayabilirsiniz. 
]]>
Mandalina Yağı https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-yagi.html Wed, 05 Dec 2018 07:22:58 +0000 Mandalina yağı, Kış aylarının meyvesi olan Mandalina meyvesinin taze kabuklarının sıkılmasıyla elde edilen bir yağdır. Mandalina meyveleri  içerdiği vitamin değeri  bakımından zengin bir meyve olduğu için mandalina yağı Mandalina yağı, Kış aylarının meyvesi olan Mandalina meyvesinin taze kabuklarının sıkılmasıyla elde edilen bir yağdır. Mandalina meyveleri  içerdiği vitamin değeri  bakımından zengin bir meyve olduğu için mandalina yağı da aynı zenginliği bünyesinde barındırmaktadır. 

Birçok rahatsızlık için kullanılan mandalina yağının faydaları;
 • Kanı temizleme özelliği vardır.
 • Damar sertliğinde faydalıdır.
 • Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmede yardımcıdır.
 • Gribe karşı da etkilidir sinirleri yatıştırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Uykusuzluğa faydalıdır felce karşı faydalıdır.
 • Epilepsi baş dönmesi kulak çınlaması ve sinir krizlerinde faydalıdır.
 • Hazımsızlık migren ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.
 • Adet ağrılarını Keser ve adet kanamalarını düzenler.
 • Hafıza zayıflığını zayıflığında faydalıdır.
 • Kan şekerini ve tansiyonu düşürür.
 • Ciltte oluşan sivilceleri giderir.
 • Yağlı ciltlerde oluşan yağ salgısını dengelenme de fayda sağlar.
 • Kalp ve damar tıkanıklıklarında açıcı özelliğe sahiptir.
 • Dişlerin beyazlatılması anda kullanılır.
 • Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasında yardımcı olur.
 • Haşere Böceklerinin ve sivri sinek ısırmalarının sonucunda oluşan kaşıntı ve şişmeleri önler.
Mandalinanın anavatanı Çin olarak bilinmektedir. Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, olmak üzere Karadeniz bölgesinin de belirli kesimlerinde yetiştiriciliği ve üretimi yapılmaktadır. Mandalina ağacının kış aylarında açan, beyaz çiçekleri hoş bir koku yayar ve bulunduğu yeri o güzel kokusuyla mis gibi kokutur. Çiçeklerin ortasında tomurcuk belirmeye başladığında ilk mandalina meyvesinin belirtilerini göstermiş olur. Mandalinalar ilk başlarda yetişme döneminde, yani olgunlaşma döneminde dış kabuğu yeşil iken, tam yettiği, yani olduğu zaman turuncu bir kabuk rengi alır. İşte tam da bu turuncu kabuklardan mandalina yağı elde edilir. İçeriğinde A ve C, vitaminleri oldukça yüksek olan bu meyve ayrıca  protein, hesperidin de barındırır.

Mandalina kabuğunun yağının içeriğinde ya da bileşiminde limonen ve citral bulunur. Mandalina yağı su içerisine balla tatlandırılmış ikişer damla damlatılarak günde 3 defa ağız yolu ile gargara yapılarak yutulur. 

Mandalina YağıMandalina yağını uygulama yöntemleri;
 • mandalina yağı, masaj yapılarak sürüldüğünde özellikle banyoda vücudu rahatlatıcı özelliği vardır.
 • Eklem ağrılarında özellikle masaj tarzında uygulanır.
 • Banyoda gevşeme sağlamak ve yorgunluğu gidermek için bir kaç damla banyo suyuna ilave edilerek kullanılır.
 • Ayrıca bayanlarda Ay hali durumlarında eğer az kanama geliyor ise bayanlar o dönemlerinde kullanmamalıdır. Adeti kesmek gibi bir özelliği vardır.
Mandalina yağı, evde de çok kolay yapabileceğiniz bir kürdür. Kendi kendinize rahatlıkla bedeninize çok rahat uygulayabilirsiniz.

]]>
Mandalina Çayı https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-cayi.html Wed, 05 Dec 2018 17:19:10 +0000 Mandalina çayı, günümüzde insanların zaman geçtikçe çok daha fazla değer verdiği içeceklerden biridir. Özellikle bayanların çok önemsediği bu çay, insan vücudunda önemli ve oldukça hızlı etkiler yapmaktadır. Mandalina Mandalina çayı, günümüzde insanların zaman geçtikçe çok daha fazla değer verdiği içeceklerden biridir. Özellikle bayanların çok önemsediği bu çay, insan vücudunda önemli ve oldukça hızlı etkiler yapmaktadır. Mandalina çayı içerisinde bulunan vitamin ve mineraller, insanlarda önemli sorunların giderilmesinde etkili olmaktadır. Bu vitaminler içerisinde özellikle B ve C vitamini çok yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu vitaminler nedeniyle mandalina çayının özellikle kış aylarında bol bol tüketmeniz, sizleri birçok hastalıktan koruyacaktır. Zaten mandalina çay yapılmasa bile son derece faydalıdır. Mandalina çayı, direk olarak mandalinanın kabuklarından yapılmaktadır. Bu nedenle yapılan çay oldukça acı olabilir. Tadının acı olması nedeniyle birçok kişi bu çayı tüketmez. Eğer sizlerde tadının acı olması nedeniyle bu meyveden yapılan çayı içemiyorsanız bal ve buna benzer faydalı maddelerle mandalina çayını tatlandırabilirsiniz. İnsan vücudunda direnç sağlanması amacıyla mandalina çayı her yaştan insan için etkili olur. Bu nedenle çocuklarınız için sabahları bol bol tüketebilirsiniz. Sabahları tükettiğiniz mandalina çayı, sizin için gerekli olan günlük enerjiyi karşılayacaktır. Kış aylarında sürekli olarak tüketilen mandalina çayı, dışarıdan vücuda gelebilecek olan tüm virüslerin öldürülmesinde görev almaktadır. Sizlerde grip sorunu ile savaşmak için mandalina kabuğundan yapılan bu mükemmel yiyeceği tüketebilirsiniz. Bu arada belirtmek isterim ki yapılacak olan mandalina çayı, kesinlikle taze mandalinalardan yapılmaktadır. Aksi durumlarda ciddi olarak sorunlar ortaya çıkabilir. Bozuk olan mandalinalar, insan vücudunda zehirlenme etkilerine neden olabileceği için kesinlikle taze olanları seçilmelidir. 

Mandalina ÇayıMandalina Çayı Yapılışı:

Mandalina çayının yapılışı için bazı malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. 
 • İki adet mandalinadan elde edilmiş mandalina kabuğu,
 • Bir miktar su,
 • Bir çay kaşığı bal
Yapılışı: Bu mükemmel çayın yapılışı için öncelikle elimizde bulunan mandalina kabuklarını ince ince kıydıktan sonra bir miktar suyun içerisine koyarak kaynatmaya başlayın. Bu şekilde en az 5-6 dakika kadar birlikte kaynatılan kabuklar, kaynama işleminden sonra 10 dakika kadar demlendirin. Tüm malzemeler dibe çöktükten sonra damak zevkinize göre bal kullanarak mandalina çayı tatlandırılabilir. Bu çayı, günde bir ya da iki bardak tüketerek birçok fayda elde edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Mandalina çayının ne gibi faydaları vardır
 • Mandalina çayı, günümüzde özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkiler yapmaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller, direk olarak insanlarda bağışıklık sistemine etki ederek sistemin gelişmesini sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle çocukların bol bol mandalina çayı tüketmek gerekmektedir. 
 • Özellikle insanların kış aylarında grip olmaları durumunda bu sorunların giderilmesi için mandalina çayı kullanılabilir. Mandalina çayını, grip sorunu varken düzenli olarak tüketerek olumlu etkiler görebilirsiniz. Fakat kesinlikle aşırıya kaçmamalısınız.
 • Daha önceden belirttiğimiz gibi mandalina çayı, düzenli olarak tüketildiğinde vücut direncinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle her sabah belli bir miktar mandalina çayı tüketebilirsiniz. 
 • Son olarak belirtmek isterim ki mandalina çayı, her yaştan insanda vücuttaki yorgunluğu almaktadır. Sizlerde mandalina çay tüketerek üzerinizdeki halsizliği ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için özellikle akşamları iş dönüşünde uyumadan önce mandalina çayı tüketebilirsiniz. 
]]>
Hamilelikte Mandalina Yemek https://www.mandalina.gen.tr/hamilelikte-mandalina-yemek.html Wed, 05 Dec 2018 18:24:29 +0000 Hamilelikte Mandalina Yemek, Hamilelik döneminde anne beslenmesine iki kat önem taşımaktadır. Bunun temel nedeni ise annenin iki canlı olmasından kaynaklı olmasıdır. Plasenta aracılığıyla besin anneden bebeğe geçmesi sağlanma Hamilelikte Mandalina Yemek, Hamilelik döneminde anne beslenmesine iki kat önem taşımaktadır. Bunun temel nedeni ise annenin iki canlı olmasından kaynaklı olmasıdır. Plasenta aracılığıyla besin anneden bebeğe geçmesi sağlanmaktadır. Böylelikle bebeğin ihtiyacı olan besin çocuğu geçmiş olmaktadır. Hamilelikte besin aktarımı sağlanırken bebeğin ihtiyaç duyuğu enerji alınacak meyve takviyesi ile sağlanmış olur. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde anne hamilelik döneminde mandalina tüketildiği taktirde bebeğin ihtiyaç duyduğu besin takviyesi sağlanmış olur. Sıkılmış mandalina veya sabah kahvaltılarında tüketilen mandalina annenin besin ihtiyacına karşılamakla birlikte çocuğun da besin ihtiyacını karşılamak olur. 

Hamilelikte Mandalina YemekHamilelikte Kış Aylarında Mandalina Yemek

Kış ayları annenin hastalanmasına neden olacak soğuğun etkisi ile bedeninin yorgun düşmesine neden olabilir. Hakeza soğuk etkisi ile anne hastalandığı taktirde bebeğin rahatsızlanmaması ve antibiyotiklerin zararlı etkilerinden, etkilenmemek amacıyla kesinlikle ilaç kullanmamaktadır. İlaç kullanmayan anne hastalığı çok zor atabilir. Böyle olumsuz bir durumla anne karşılaşmaması amacıyla mikropların kurtulmak amacıyla meyve tüketimine azami önem vermek gerekir. Ayrıca sıkılmış mandalina ve mandalina kabuğunda bulunan yoğun C vitamininden dolayı hastalanma riski ortadan kalkmış olur. Hakeza havaların soğumasından kaynaklı olarak annenin enerji ihtiyacı artar böylesi durumlarda mandalina emek enerji ihtiyacını sağlar. 

Hamilelikte Mandalina Yemenin Bilimsel faydaları
 • Hamilelik döneminde C vitamini oldukça önem arz etmektedir. Hamilelik döneminde demir enzimlerine olan ihtiyaç anneye sağlanmış olur. 
 • Annenin kılcal damarlarının kuvvetlenmesini sağlayarak, plasenta üzerinde bebeğin ihtiyaç duyduğu besinlerin hızlı iletilmesini sağlar. 
 • Annenin kış aylarında rahatsızlanmasının önüne geçerek vücudun hastalanmasının önüne geçmektedir. 
 • Kalp ve Damar hastalıklarına karşı ciddi anlamda koruyucu etkisi bulunmaktadır. 
Hamilelikte Mandalina Yemenin Bebeğe Faydaları

Anne karnında büyüyen bebek zamanla bir kısım ihtiyaçları bulunmaktadır. Böylesi bir durumda bebeğin ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacı ve C vitamini sağlanmış olur. Bunun için anne sabah kahvaltılarında mandalina suyu tükete bilir ayrıca bununla birlikte akşam saatlerinde tüketilen mandalina bebeğin sağlıklı olarak gelişmesini sağlamaktadır. Uzmanlar mandalinanın faydalarını saymakla bitirememektedir. Bu nedenle vaktinde çıkanın mandalinanın tüketilmesi sağlık açısından önem arz etmektedir. 

]]>
Mandalina Faydaları https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 11:25:30 +0000 Mandalina Faydaları, Ilıman iklimlerde yetişen, hoş bir koku ve aroma sahibi, turuncu ve sarı renkte olan mandalina, kış mevsiminin en sevilen meyvesidir. Oldukça yumuşak ile kolay soyulabilen kabukları olan bu meyve aynı zamanda s Mandalina Faydaları, Ilıman iklimlerde yetişen, hoş bir koku ve aroma sahibi, turuncu ve sarı renkte olan mandalina, kış mevsiminin en sevilen meyvesidir. Oldukça yumuşak ile kolay soyulabilen kabukları olan bu meyve aynı zamanda suyu sıkılarak da tüketilebilir. Ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde, Ege bölgesinin kıyılarında ve Karadeniz bölgelerinin bazı bölümlerinde yetişen vitamin deposu mandalinanın, sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Şifa kaynağı olan bu meyve vücudumuzu bir çok hastalığa karşı korur. Vücudun hastalıklara yakalanma oranının yüksek olduğu kış mevsiminde vücuda bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan olan mandalina, mükemmel bir C vitamini deposudur. Ağzımızda çok güzel bir tat bırakan sodyum, potasyum ve fosfor açısından oldukça zengin bir meyve olan bu lezzetli meyve karbonhidratlar açısından da oldukça zengindir. 

Mandalina FaydalarıKabuğu bile şifa dolu bu meyvenin faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz.
 • C vitamini açısından en zengin meyve olan mandalina, içerisindeki antioksidan sayesinde iltihapları önler ve beden sağlığı için gerekli olan doğal vitaminler içerir.  Grip, nezle ve soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir ve birçok yaranın iyileşme zamanı hızlandırır.
 • Bağırsakta kolesterolün emilimini azaltan pektin ve hemiselüloz liflerinden oluşan mandalina, kolesterolün dengede tutulmasını sağlar.
 • İçerdiği E vitamini sayesinde cildi güzelleştirir ve cilt hastalıklarına iyi gelir gelerek yaşlanma belirtileri olan kırışıklara gidererek cildi pürüzsüzleştirir. 
 • Akşam yemeklerinden sonra tüketildiğinde sinirleri gevşeterek rahatlık verir ve rahat bir uyku uyumayı sağlar.
 • İçerdiği A vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Vücudu kalp damar hastalıklarına karşı korur.
 • Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.
 • Astım, bronşit, hepatit ve kolesistit gibi hastalıklara karşı şifalıdır.
 • İnce telli saçları güçlendirir. Saç dökülmesini engeller ve saçların beyazlamasının önüne geçer.
 • Karaciğer kanserine karşı vücudu korur.
 • Öksürüğün iyileşmesine katkı sağlar.
 • Vücuda enerji verir ve iştah açar.
 • İçerdiği A vitamini sayesinde dişlerin ve kemiklere güçlenmesini, göz sağlığını ve hücrelerin yenilenmesini sağlar
 • Hamilelik döneminde tüketildiğinde bulantıları giderir.
 • İshal kesici özelliğe sahiptir ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Damar sertliğini önler ve felce karşı oldukça etkilidir.
]]>
Mandalina Şurubu https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-surubu.html Fri, 07 Dec 2018 06:58:22 +0000 Mandalina Şurubu, Kışın mevsiminde toplanan mandalinaların yaz aylarında tüketilmesi amacıyla yapılan mandalina şurubu oldukça faydalı bir besindir. Mandalina şurubunu büyük şirketler kış aylarında hazırlatarak, yaz aylar Mandalina Şurubu, Kışın mevsiminde toplanan mandalinaların yaz aylarında tüketilmesi amacıyla yapılan mandalina şurubu oldukça faydalı bir besindir. Mandalina şurubunu büyük şirketler kış aylarında hazırlatarak, yaz aylarında mandalina aromasını tüketilmesini sağlanmıştır. Kış aylarında yapılarak saklanan mandalina şurubu mandalinanın lezzetini bulundurmaktadır. Pasta ve limonataların üzerine sıvılaştırılarak aktarılan mandalina şurubu yapımı oldukça ekonomik şekilde yapılmaktadır. Saklanması ve korunması oldukça basit olan mandalina şurubu kış aylarında toplanan mandalinaların bozulmasının önüne geçmek amacıyla fazla üretilen mandalinanın uzun süre tüketilmesini sağlamaktadır. Bugün sizlerle birlikte mandalina şurubu tarifini paylaşacağım. 

Mandalina ŞurubuMandalina Şurubu Malzemeleri
 • 5 kilogram kadar mandalina,
 • 2,5 kilogram toz şeker, 
 • İsteğe bağlı tarçın
 • 5-6 adet karanfil
Mandalina Şurubunun Hazırlanışı
Mevsiminde yukarıda belirtilen mandalinalar ortadan ikiye bölünerek sıkılır. Bir tencere içerisine konulan mandalina suyunun üzerine toz şeker ve tarçın ve karanfil eklenir. Kısık ateşte güzelce kaynatılması sağlanır. Kaynayan mandalina suyu zamanla köpürecektir. Suyun üzerinde bulunan köpükler kaşık yardımı ile temizlenir. Altı kapatılarak tezgah üzerinde soğuması bekletilir. Birkaç saat sonunda soğuyan mandalina, şekerin etkisiyle marmelat kıvamına gelir. Ardından bir kavanoz içerisine konulur. Bundan sonra ister yaz, ister ise kış aylarında 4-5 kaşık çıkartılarak sulandırarak tüketilebilir. Bir soda içerisine birkaç kaşık koyularak meyveli soda elde edilmektedir. Üzerine birkaç buz atarak içinizi soğutacak bir şurup elde edebilirsiniz. ]]>
Mandalina Aşısı https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-asisi.html Sat, 08 Dec 2018 01:13:48 +0000 Mandalina aşısı, iki farklı dönemde yapılır. Bu diğer turunçgiller içinde geçerlidir. Aşılamada en iyi sonuç Eylül Ekim aylarında yapılan durgun göz aşısıdır. İlkbaharın başlangıcında fidanların sürgün sürme dön Mandalina aşısı, iki farklı dönemde yapılır. Bu diğer turunçgiller içinde geçerlidir. Aşılamada en iyi sonuç Eylül Ekim aylarında yapılan durgun göz aşısıdır. İlkbaharın başlangıcında fidanların sürgün sürme döneminde, Mart ayının sonuna doğru Nisan ve Mayıs aylarında sürgün göz aşısı zamanıdır. Bu süreler bazen mevsim koşullarına bağlı olarak daha erken ya da geç olabilir. Mandalina aşısı yapılması için ağaçların uyanması, ısının yeterli olması ve don olasılığının olmaması uygundur. 

Mandalina AşısıMandalina aşısı nasıl yapılır

Aşılama yapılırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar aşılanacak fidanların ilerisi için oldukça önemlidir. Bu yüzden aşı kalemi iyi seçilmelidir. Rastgele bir ağaçtan alınan aşı kalemi yerine, hasta olmadığı kesin olarak bilinen, verimli, genç ağaçlardan aşı kalemi alınmalıdır. Aşı kalemi hemen kullanılmayacaksa, bir süre saklanabilir. Saklama işlemi deliği olmayan sağlam bir torbada yapılmalıdır. Torbaya aşı kalemleri konunca, elle havası alınmalı ve ağzı sıkı bir şekilde bağlanmalıdır. Buzdolabının sebzelik kısmında bunlar 1-2 ay kadar saklanabilir.

Mandalina aşısına başlamadan evvel anaç üzerinde bulunan sürgün ve diken gibi oluşumlar temizlenmelidir. Daha önce iyice bilenmiş olan, dezenfekte edilmiş olan aşı bıçağıyla aşıya başlanabilir. Aşıların bağlanmasında kullanılacak aşı bağları da, yapılan aşının tutması için önemli bir unsurdur. Aşı bağları plastikten yapılı şerit bağlardan kullanılmalıdır.

Mandalina ağaçlarının aşılanması için boy ortalamasının 1 metre ya da 0,5 cm çap ortalamasına ulaşması gerekir.  Aşılama büyüklüğüne ulaşacak ağaçların yeteri kadar olgunlaşması için, tohum ekiminden sonra en az 8-9 ay geçmesi gerekir. Aşılamada çoğunlukla T göz aşısı kullanılmaktadır. Aşılama yüksekliği ise, 25-30 cm kadar olabilir. Aşı gözleri de virüslerden ve diğer hastalıklardan arındırılmalıdır. Bu nedenle temiz aşı gözü üreten yerlerden aşı gözü alınmalıdır.

Aşı yapılan gözlerin daha hızlı sürmesi ve fidanların gelişiminin hızlanması amacıyla 15-20 gün kadar sonra, aşı noktası üzerinden yaklaşık 5 cm üstünden tepe kesimi yapılır. Aşılamadan yaklaşık 15-20 gün sonra gözler sürmeye başlar. Bu esnada aşı bağlarının çözülmesi gerekir. Sürgün boyları yaklaşık 15 cm olunca, hereklere bağlanmalıdır. Aşı yapılan gözün etrafında anaçtan çıkan başka sürgünlerin büyümemesi için düzenli olarak temizlenmelidir. Gözden çıkan sürgünün 60 cm kadar olmasından sonra tırnak, aşı yapılan noktanın üzerinden kesilerek çıkarılır. 80-100 cm olduğunda ise tepeleri 75 cm kadar, satsuma mandalina ağaçları ise 65 cm kadar vurulur. Bu yükseklik taçlandırma yüksekliğidir. Kesim yapılan yerin altından çok sayıda göz sürer. Tepe kısmından itibaren 10 cm lik alanda çıkan sürgünlerin üçü ana dalları oluştursun diyerek bırakılır, diğerleri ise alınır. Mandalina aşısı bu şekilde yapılır. Şekil budaması bitenler doğal koşullara uyum sağlamaları için yarı gölgeli olan tel seralarda ekim yapılacak zamanı bekler.
]]>
Mandalina Suyu https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-suyu.html Sat, 08 Dec 2018 01:33:59 +0000 Mandalina suyu, özellikle yaz aylarında içinizi ferahlatacak mükemmel lezzetlerden biridir. Yaz aylarında genel olarak insan vücudunun çok daha fazla sıvıya ihtiyacı bulunmaktadır. Sürekli olarak tüketilen su, insanlarda şişki Mandalina suyu, özellikle yaz aylarında içinizi ferahlatacak mükemmel lezzetlerden biridir. Yaz aylarında genel olarak insan vücudunun çok daha fazla sıvıya ihtiyacı bulunmaktadır. Sürekli olarak tüketilen su, insanlarda şişkinliğe neden olduğu için mandalina suyu başta olmak üzere birçok meyve suyu tüketebilirsiniz. Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, ülkemizde de çok fazla yetiştiği için mevsimi geldiğinde çok rahat ulaşılabilecek bir meyvedir. Bu mevsimlerde kullanılan mandalina suları, aslında bulunabilecek en doğal mandalina suyudur. Bunun dışında diğer mevsimlerde direk olarak mandalina suyu hazır alındığında birçok farklı karışım bulunduğu için sağladığı faydalara yakın zararlar da göstermektedir. Mandalina suyu, mandalina içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin yüzde seksenini taşımaktadır. Bu nedenle mandalinadan daha çok, bu meyvenin suyu önem taşır. Mandalina suyu hazır olarak alındığında çok kaliteli markalar tercih edilmelidir. Çünkü yabancı ve kaliteli olmayan markalar kullanıldığında mandalina suyu, son derece zararlı bir hal alabilmektedir. Özellikle bu meyve suyunun bozulmasının engellenmesi için kullanılan katkı maddeleri, insanlarda kanserojen etkiler yapabilmektedir. Mandalina suyu, en çok çocuklara verilmesi gereken bir meyve suyudur. Hem şirin tadıyla hem de faydalarıyla, sürekli olarak ihtiyaç duyulan bu mükemmel meyve suyu, her yaştan insan için olumlu etkiler yapmaktadır.

Mandalina suyu, içerisinde bulunan karbonhidrat nedeniyle insanlarda çok büyük faydalar yapmaktadır. Kilo almak isteyen insanlar günlük olarak düzenli bir şekilde mandalina suyu tükettiklerinde çok daha rahat bir şekilde kilo alabilirler. Bunun yanında mandalina suyu içerisinde E vitamini ve C vitamini çok yüksek bir miktarda bulunmaktadır. Bu vitaminler, kış aylarında insanlarda çokça ihtiyaç duyulan önemli vitaminlerdir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücut enerjisinin arttırılması için mandalina suyu, içilebilecek en iyi meyve suyudur. Mandalina suyu, sadece içecek olarak değil, daha birçok farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Özellikle parfüm sanayisinde mandalina suyu çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Piyasada bulunan birçok mandalinalı oda parfümü içerisinde mandalina suyu bulunmaktadır. 
Mandalina suyu, gelişim sürecinde olan çocuklarda, içerisinde bulunan potasyum, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleriyle faydalar göstermektedir. Güçlenmesi gereken kemikler, bu şekilde çok hızlı bir şekilde gelişebilmektedir. Bu mineraller, gelişmekte olan çocukların en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden bazılarıdır. 

Mandalina SuyuMandalina suyunun diğer faydaları:
 • Mandalina suyu, kolesterol problemi olan insanlarda, düzenli olarak kullanılırsa, çok büyük faydalar görülebilmektedir. Vücutta birikmiş olan kolesterolün üretimini kısıtlayarak "synephrine" adı verilen bir madde üretir. Bu şekilde insanlarda kötü kolesterol engellenmiş olur. 
 • Mandalina suyu, daha ilk kullanıldığında bile insanlarda kan basıncının düzenlenmesini sağlamaktadır. Bu şekilde ani ayağa kalkışlarda baş dönmeleri olan insanlarda sorun biraz daha azaltılabilmektedir. Bunun yanında sürekli olarak düşük kan basıncı problemi yaşayan insanlar da mandalina suyu içerek bu sorundan kurtulabilirler. Fakat kişilerin bu işlemi sürekli olarak yapmaları gerekmektedir. 
 • Mandalina suyu, cilt güzelliğinde de olumlu etkiler yapmaktadır. Mandalina suyu, bol miktarda tüketildiği zaman, bağışıklık sistemine olumlu etkiler yapmaktadır. Özellikle kış aylarında insanlar mandalina suyuna çok ciddi bir şekilde ihtiyaç duyarlar. 
Yapılan araştırmalara göre mandalina suyu yapılırken, bir miktar mandalina kabuğu da sıkılarak mandalina suyu içerisine eklendiğinde hem biraz daha güzel lezzet elde edilir hemde mandalinanın kansere yapmış olduğu faydalar mandalina suyu içerisinde sağlanmış olur. Bu nedenle eğer sizler evlerinizde mandalina suyu yapacaks]]> Mandalina Yetiştiriciliği https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-yetistiriciligi.html Sat, 08 Dec 2018 20:09:37 +0000 Mandalina Yetiştiriciliği, turunçgiller familyasından olup meyvesi yenilebilen çiçeklerden olan mandalina bitkisi, oldukça lezzetli ve C vitamini deposu özelliğini taşır. Ayrıca büyük arazilerde yetişmesinin yani sıra saksıda Mandalina Yetiştiriciliği, turunçgiller familyasından olup meyvesi yenilebilen çiçeklerden olan mandalina bitkisi, oldukça lezzetli ve C vitamini deposu özelliğini taşır. Ayrıca büyük arazilerde yetişmesinin yani sıra saksıda da yetiştirilir. Portakal meyvesinden sonra ülkemizde en çok üretimi yapılan meyve mandalinadır. 

Mandalina yetiştiriciliği nasıl yapılır

Saksıda yetişen mandalina ağacı, doğrudan güneş ışığı istemez. Dolaylı olarak aldığı güneş ışığı ile büyüyüp gelişir. Ayrıca soğuk ve sıcak havalarda fazla beklemesi çiçeğin yaprağına, meyvesine ve köküne zarar vermektedir. Sıcak ayların gelmesi ile saksı değişimi 2 iki yılda bir yapılmalıdır. Düşük sıcaklıklarda yetişemez. Dön olaylarında oldukça zarar görür. Bu yüzden ülkemizin güney ve bazı iç kesimlerinde yetişir.

Mandalina yetiştiriciliğinde sulama nasıl yapılır

Sıcak aylarda bitkiye verilen su miktarı artırılmalıdır. Sulama günlerine ve aynı miktarda sulamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Sulama yaparken toprağın her yerine suyu ulaştırmak oldukça önemlidir. Eğer mandalina meyvesinde çok büyük bir değişiklik görülmez ise sulama kabının değiştirilmesine gerek kalmaz. Eğer evde mandalina yetiştiriciliği yapıyorsanız mandalina ağacını oda sıcaklığının 12 derecenin altında olmayan kısımlarda saklamanız gerekmektedir. Genellikle yaz aylarında meyve verirler ve kış aylarında dinlenme sürecine girerek meyvelerini dökerler. Bunun yanı sıra kış aylarında özellikle bitkiye verilen suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmek gerekir.

Mandalina YetiştiriciliğiMandalina yetiştiriciliğinde ağacın beslenmesi nasıl yapılır

Mandalina ağacının beslenmesi yılda en az bir kere olacak şekilde, tarım ve ziraai ilaçları satılan yerlerden alınan vitaminler ile yapılır. Bu sayede ağaç daha güzel görünür ve daha güzel meyveler verir. 
Hava akımlarından oldukça etkilenen bitki bu konuda korunmalıdır. Bulunduğu yerde cisimler ile temas isteyen bu ağaç, kış aylarında aşırı soğuktan korunmalıdır.

Mandalina yetiştiriciliğinde mandalina bitkisi nasıl çoğaltılır

Bu bitkinin çoğalması için en uygun zaman nisan ayıdır. Çoğaltma işlemi genellikle kökten ayırarak yapılır. Hem zahmetsiz hem de her yerde yapılabilir olması nedeniyle bu yöntem çokça seçilir. Yöntem yapılırken kökten ayrılan diğer kökler hemen saksıya yerleştirilmelidir. Çoğaltılan mandalina bitkisine de aynı işlemler uygulanarak mandalina meyvesi üretilir.
]]>
Mandalina Ağacı https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-agaci.html Sun, 09 Dec 2018 03:24:25 +0000 Mandalina ağacı, Bu ağaç türü turunçgiller familyasından  meyve verebilen bir kış meyvesidir. Meyvesinin adı da ağacının adı ile aynıdır. Mandalina ağacının saksıda yetişen minyatür türü de bulunmaktadır. Bir çok bi Mandalina ağacı, Bu ağaç türü turunçgiller familyasından  meyve verebilen bir kış meyvesidir. Meyvesinin adı da ağacının adı ile aynıdır. Mandalina ağacının saksıda yetişen minyatür türü de bulunmaktadır. Bir çok bitki hobisi olan insanların evlerinde bile rahatlıkla bakıp yetiştiği mandalina ağacı içeriğinde A ve C vitamini içermesinden dolayı kış mevsiminde soğuk algınlığı yada gribal durumların oluşmasından, insanların bu hastalıklara yakalanmasından korur. Mandalina ağacı, yaz kış yaprakları olan ver dökmeyen bir ağaçtır. Ama meyvelerinin kış aylarının içerisinde oluşturan bu ağaç hiç bir bakım yapılmadan bile belirli oranda meyve verebilen ve yaşamına sürdürebilen bir meyvedir. Yetiştiği yerler Akdeniz ve Ege bölgesidir.

Mandalina ağacının, ilk dikim zamanı ilkbahardır. Ortalama nisan ayına kadar dikimi yapılır. Dikim işlemi yapılmadan fidanda budama işlemi yapılır. Fidanları tutması ve toprağa bağlanıp yetişebilmesi için budama işlemi önemlidir. Naylon torbalar içerisindeki fidanlar genellikle gölgeli ortamlarda yetiştirildiğinden toprağa dikimi olmadan on beş gün önceden güneşte bekletilmelidir. Fidan toprağa dikilirken çok derine dikilmemesi çok önemlidir. Toprağa ekildiğinde can suyu dediğimiz suyun mutlaka verilmesi gerekir ki fidan toprakla ilk bağını kurabilsin. 

Mandalina ağacı, toplu arazilerde yetiştiricilik olarak ekilmiş ve ticareti yapılıyor ise, belirli bakım işlemlerinin yapılması çok önemlidir. Bu bakımların dönemleri ve zamanları geldiğinde mutlaka yapılması gerekir ki bu sayede verimi en yüksek düzeye çıkarılır. 

Mandalina AğacıMandalina bakımı;
 • Budama işlemi,
 • Ağacın dibinde toprağın rahatlanması gerekir.
 • Sulama,
 • Gübreleme,
 • Hasat şeklindedir.
Ağacın toprakla birleşip büyümeye başlaması ile kendini geliştiren ve dalları büyüyen yapısını taç şeklinde toplu halde olabilmesi için budama işlemi yapılır. Budama işlemi yapılırken ağacın dengeli ve kuvvetli bir şekilde büyümesine yardımcı olursunuz. Yetişme döneminde iklim koşullarının oluşturduğu yada zararlı böceklerden koruyabilmek için fidanın gelişen gövde kısmı kireçle sıvanır ki ağacın gelişmesi engel olacak bütün zararlılardan korunması sağlanır. 

Mandalina ağacı, ılıman iklimlerde yetişebilen meyveleri sarı renkte olan,etli sulu bir yapıya sahip meyveleri vardır. Mandalina ağaçları sonbahar bitimine doğru beyaz çiçekleri açarak etrafına güzel kokular yayması ile dikkat çeken bir ağaçtır. Çiçeklerinin ortasında ilk mandalina meyvesinin tomurcuğu çiçeğin yaprakları dökmesi ile çiçeğin olduğu yerde gelişmeye başlar meyvesi yetişme süresinde tıpkı ağacın yaprakları gibi koyu bir yeşil rengine hakimdir. Gelişim evresinin bütün aşamalarında yeşil renkte olan meyvesi olgunlaşma evresi bittiğinde sarı veya turuncu renk alır. Böylelikle meyvesinin olgunlaştığını anlarız.

Mandalina ağacının, meyvelerinden bir çok vitamin ve mineral alırız. Meyvesinin kabuğu bile bir çok şeye faydalıdır. Doğadaki her bitkinin canlılar için sağlıklı bir tarafı vardır. 
]]>
1 Mandalina Kaç Kalori https://www.mandalina.gen.tr/1-mandalina-kac-kalori.html Sun, 09 Dec 2018 10:21:23 +0000 1 Mandalina kaç kalori, mandalina kış aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Bol miktarda C ve A  vitamini bulunan mandalina ayrıca bol lifli bir meyvedir. Ayrıca bol tüketilen mandalina kış aylarında bizi hastalıklardan korur. Mandal 1 Mandalina kaç kalori, mandalina kış aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Bol miktarda C ve A  vitamini bulunan mandalina ayrıca bol lifli bir meyvedir. Ayrıca bol tüketilen mandalina kış aylarında bizi hastalıklardan korur. Mandalinada bulunan folik asit vitamin açısından vücutta oldukça fayda sağlamaktadır. Folik asit ise hamile kalmak isteyen, anne adayların hamilelik öncesi gerekli olan ve kullanılması mecbur olan bir vitamin desteğidir. 

1 mandalinada bulunan kalori ise şaşırtıcı bir durum olan miktar 50 kaloridir. Tüketilen mandalina ise kış aylarında yaklaşık olarak yenilen 3-5 adet yiyen kişiler ise bu durum karşısında 3 adet yenildiğinde ise 150 kalori sadece alınan mandalina dan alınan kalori miktarıdır. 

Mandalina kilo aldırma açısından bakılırsa kilo aldırma özelliği olmayan bir meyvedir. Tabii ki bir gün içerisinde adet olarak çok fazla abartılarak, tüketilmez ise her gıdada olduğu gibi dikkat edilmelidir. Yapılan diyetlerde ise doktorların hastalarına verebildiği meyvelerden biridir. Vücudun ayrıca kolayca sindirebildiği bir meyve olan mandalina kış aylarında bolca pazarlarda ve marketlerde bulunabilen bir meyvedir. Sağlık bakımından ise oldukça bir çok hastalığa iyi gelen mandalinanın yararlarını saymakla bitiremeyiz.

1 Mandalina Kaç KaloriMandalina hangi hastalıklardan bizleri korur
 • Grip ve soğuk algınlığından korur.
 • Kolesterol  hastalığına iyi geliyor.
 • Uyku problemi çeken insanlarda. 
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur.
 • Vücuttaki kanı temizleme özelliğine sahiptir.
Mandalinanın yararları oldukça vücudu hastalıklar dan koruyup, bizi kış aylarına güçlü hazır olmamızı sağlar. Ayrıca 1 mandalinanın yanı sıra yapılan diyetlerde ise ara öğünlerde, verilen mandalina adet sayısı olarak tok tutma özelliğine sahip olduğu için artırılabilir. Mandalinanın aromatik olan hoş bir kokuya sahip olması insanları etkiler. Bahçede sayısız olan mandalina ağaçları ise görsel olarak doğa ile birleşmesi muhteşem olarak adlandırılır. Diğer meyvelerden yenilen 1 adet meyve yerine ise 2 adet tüketilen mandalina oldukça tok tutarak acıkmamayı önler. Fakat 1 porsiyon mandalina 38 kaloriye sahip iken, 1 kilo mandalina ise 4500 kaloridir.

Tabii ki bu sayıda tüketilmemesini herkes bilir. Ayrıca bilindiği gibi mandalina turunçgiller grubuna giren bir meyvedir. Günlük yenmesi gereken adet sayısı ise 2 adettir. Ciddi anlamda ise ağır spor yapan kişilerin, bol tüketmesinde bir sakınca görülmez. Tadı ve lezzeti bakımından çok severek, tüketilen mandalinayı her yaş grubu ise severek tüketmektedir. Mandalinanın yemeklerden sonra tüketilmesi daha doğru  ve ara öğünlerde alınması mümkündür. Sağlık bakımından düşünüldüğünde mandalinanın taze olarak tüketilmesi daha doğrudur. Çocuklarda ise iştah açma özelliğine sahiptir. Ayrıca akşam uykusuzluk çeken kişilerin 1 adet mandalina tüketmesi uyku problemini gidermektedir. Mandalinayı posası ile tüketmek istemeyen kişilerin, mandalina suyunu sıkarak tüketmeleri mümkündür.
]]>
Mandalina Çekirdeği https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-cekirdegi.html Mon, 10 Dec 2018 00:15:54 +0000 Mandalina Çekirdeği, Mandalina meyvesi yenilebilir güzel çiçektir. Aynı zamanda da çiçek açan bir bitkidir. Her çekirdek, içinde bir hayat gizliyor. Bir meyvenin en ilginç kısmı çekirdeğidir. Kısacası her bitkin Mandalina Çekirdeği, Mandalina meyvesi yenilebilir güzel çiçektir. Aynı zamanda da çiçek açan bir bitkidir. Her çekirdek, içinde bir hayat gizliyor. Bir meyvenin en ilginç kısmı çekirdeğidir. Kısacası her bitkinin bir çekirdeği veya tohumu vardır. Her çekirdeğin ve tohumun koruyucu özelliği olan bir kabuğu vardır. Kimisi sert olur, kimisi yumuşak olur. Mandalina bitkisi sıcak iklimi sever. Bu sebeple kış aylarında soğuktan korunmalıdır. Mandalina genelde baharda, yaz öncesinde çiçek açar. Yumuşak kabuklu bir meyve olan mandalina kış aylarında tüketilir. Kabuğu soyulduktan sonra tüketildiği gibi suyu da sıkılarak meyve suyu olarak ta tüketilebilir. İçeriğinde bulunan B ve C vitamini kaynağı olan mandalina kanı temizler. Kolesterol ve yüksek tansiyon hastalıklarında oldukça etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelmesi en bilinen faydaları arasındadır. Özellikle kış aylarında görülen grip ve soğuk algınlığına çok iyi gelir. Bağışıklık sistemini korur ve sinirleri yatıştırır. Ayrıca damar sertliği ve felçlere de etkisi olduğu bilinmektedir. Bu bitki sıcağı sevdiği gibi soğuğa da dayanıklıdır. En yüksek 45 dereceye kadar olan sıcaklıklara dayanabilir. Oysa 3 ila 4 derecenin altındaki sıcaklıklarda ise bitki donabilir. Mandalina çekirdeğinin çoğaltılmasında en uygun dönem nisan ayıdır. Mandalina çekirdeği köküyle beraber ayırma yöntemi ile çoğaltılabilir. Kökten ayrılan yeni çekirdekler en kısa sürede başka bir toprağa dikilmelidir. Bu yöntem çok kolay ve zahmetsiz bir yöntem olduğu için daha çok uygulanmaktadır. Çekirdeklerin bakımını yaparken sulama titizlikle yapılmalıdır. Çünkü mandalina çekirdeği suyu sever. Bu sebeple köküne tamamen su ulaşmadığı zaman mandalina ağacı kurumaya başlar. Her sulaması yapılırken aynı ölçüde su verilmelidir. Ayrıca mandalina çekirdeği yılda en az bir kere zirai ilaçlarla beslenmelidir. Bu vitaminler mandalinanın ömrünü uzatacağı gibi daha iyi bir görünüm kazanmasını ve daha çabuk meyve vermesini sağlayacaktır.

Toprak İsteği; Öncelikle toprağın havalanan bir yapıya sahip olmalıdır. Çünkü mandalina kökleri yüksek seviyede oksijen ister. Bu nedenle mandalina ağaçlarının da çok derinlere inen kökleri vardır. Ancak kökleri yüzde 90 cm derinlikteki yüzlek topraklardadır. Bunun için toprak işlenirken on cm derinliğe kadar yapılmalıdır ve ağacın köklerine dikkat edilmelidir. İlkbahar ve yaz aylarında 10-15 gün aralıklarla çapalanması yeterli olacaktır. Yabani otların da çapalama sırasında olabileceği açısından ilaçlarla da temizliği yapılabilir.

Mandalina ÇekirdeğiSulama; Ağaç kökleri açısından sulama yetersiz kalırsa gelişimi yavaşlar ve ürün verimi düşer. Aşırı sulamada ise, ağaçların kökleri havasız kalacağı için, kök çürüklüğüne sebep olan hastalığı başlar. Mandalina ağacının sulama zamanı için, ağacın yaprakları akşam saatleri arasında güneş batmadan önce solgunluk belirtileri gösteriyor ve gece canlanıyor ise, ağacın sulama zamanı gelmiş demektir.

Gübreleme; Mandalina ağacı da topraktan daha fazla besin maddesi olan gübreye ihtiyaç duyar. Buna göre verilecek gübre azotlu, fosfatlı ve potaslı kompoze fenni olmalıdır. Ayrıca ilave olarak magnezyum, demir, mangan ve çinko da verilebilir. Mandalina ağaçlarına bu mineral gübrelerden başka 2 ila 3 yılda bir olmak üzere iyi yanmış çiftlik gübresi verilmesi açısından da yararlı olur.

Budama; Mandalina ağaçlarında da şekil ve ürün budamaları uygulanır. Özellikle bu ağaçlara kase şekli verilir. Şekil budamasına da ağaçların ürün vermesiyle başlanır. Budama şekli ağaçları iyi bilen kişiler tarafından yapılması daha olumlu sonuçlar elde edilir. Mandalina ağaçları içinde kuruyan, ezilen, yaralanan, ve yaşlanan dallarda kesilip çıkarılmalıdır. Diğer dalların da ayıklanması gerekir.

]]>
Mandalina Cinsleri https://www.mandalina.gen.tr/mandalina-cinsleri.html Mon, 10 Dec 2018 13:04:02 +0000 Mandalina cinsleri, mandalina ülkemizde de yetişen turunçgillerdendir. Turuncu ve sarı renktedir. Ilıman iklimin hakim olduğu her yerde rahatlıkla yetişir. En fazla tüketilen turunçgil türüdür. Birçok mandalina cinsi vardır Mandalina cinsleri, mandalina ülkemizde de yetişen turunçgillerdendir. Turuncu ve sarı renktedir. Ilıman iklimin hakim olduğu her yerde rahatlıkla yetişir. En fazla tüketilen turunçgil türüdür. Birçok mandalina cinsi vardır. Bunlar: 

W.murcott, Son yılların ve bundan sonraki 10 yılın en önemli çeşitidir. Birçok ihracatçı tarafından çok beğenilir ve tercih edilir. w. murcott, pürüzsüz kabuğu, parlak koyu turuncu cilt rengi, bal gibi şekerli tadı ve eşsiz aromasıyla tüketicilerin hem gözüne hemde damağına hitap ediyor. Kabuğu kolay soyulur. Meyve ağırlığı yaklaşık 120'gramdır. Çok geç gelişiyor. Ocak-Şubat ayları arasında hasat edilir. 

Nova, Meyve kabuğu pürüzlü ve kalındır. Dilimleri kolaylıkla ayrılır. Sulu ve yemesi keyifli bir mandalinadır. Meyve ağırlığı ortalama 170 gramdır.  Kasım ayında hasata başlanır.

Sunburst, İngilizcede "Güneş patlaması" anlamına gelmektedir. Bunun nedeni kabuğunun kırmızı ve pürüzsüz olmasıdır. Rusya ve Orta Doğu pazarlarında tercih edilir. Tadı ekşimtrak ve aroması çok keskindir. Çekirdek sayısı 10-20 arasında değişir. Aralık ayında hasat edilir. Meyve ağırlığı 100 gramdır.

Orlando, Rengi soluk turuncudur. Sıkı ve yağlı bir kabuğa sahiptir. Bol çekirdekli bir mandalinadır. Kabuğunun soyulması kolay değildir ve çok suludur.

Fremont, Meyve kabuğu parlaktır. Rengi koyu kırmızıdır. Kendi yumuşak ama kabuğu kolay soyulmaz. Ağaç üzerinde kalitesini kaybetmeden aylarca kalabilir. Sağlam yapılı bir meyvedir. Ocak ve Şubat aylarında hasatı yapılır. Ağırlığı 100 gramdır. 

Mandalina CinsleriSatsuma, Rize mandalinası olarak geçer. Kolay soyulur ve yenmesi keyiflidir. Kabuğu koyu turuncudur. Ekim ayı ortalarında hasat yapılır. Aralık ayına kadar hasata sunulur. Ağaç üzerinde fazla kalırsa kabukta putlaşma oluşur. Ağırlığı 100 gramdır. 

Ortanıque, Oldukça suludur. Ağırlığı 70 gramdır. Ağaçları oldukça verimlidir. Ağaç üzerinde uzunca kalsa bile kalitesini kaybetmez. Geç sezonda hasat edilir. Kabuğu çok pürüzlü değildir. Kabuk rengi açık turuncudur. 
]]>